Жечо Станков: Няма да допуснем ТЕЦ "Марица Изток 3" да спре работа

20.06.2025 16:16

"Няма да допуснем ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" да спре работа", заяви министърът на енрергетиката Жечо Станков на брифинг пред журналисти в "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД.

Той обясни, че пред него е поет ангажимент от мениджмънта на централата, че от юли поне два нейни блока ще работят, без да се налага да се правят ремонтни дейности.

"Това осигурява още по-голяма сигурност на енергийната ни система и достатъчно работа на "Мини Марица-изток" ЕАД. Проведохме многократни разговори по темата дали държавата да стане акционер в "КонтурГлобал Марица Изток 3", защото тази централа е включена като стратегическа инфраструктура, гарантираща сигурността на доставките и аз няма да допусна тази централа да спре да работи. Не е допустимо да бъдат освобождавани работниците там. Собствениците разбраха моите думи и сега има кадрово обезпечение, и те могат да "запалят" във всеки един момент.

"КонтурГлобал Марица Изток 3" работи изцяло на свободния пазар и там има достатъчно пространство. Сигурен съм, че при добра организация тази централа може да работи между 5 и 7 месеца в годината и то с добро натоварване", посочи министърът.

Той съобщи, че до края на годината "Мини Марица-изток" ЕАД са обезпечени със средства за заплати и ремонтна програма. "Мини Марица-изток" са изключително ефективни откъм оползотворяване на средствата за ремонти. Дейностите се извършват предимно със собствен персонал, обучени хора, които ежедневно са на работното си място - максимално пестеливо. Работа за шестте хиляди човека, които работят там, ще има. Сега имаме повече от всякога нужда от българските миньори. Особено след това, което видяхме в Испания и Португалия", каза Жечо Станков.

По неговите думи "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД, АЕЦ "Козлодуй" и водноелектрическите централи "са пейсмейкъри, които няма да дадат шанс сърцето на българската енергетика да излезе от ритъм". "Българската държава, чрез маневрените си мощности и чрез своите кондензаторни батерии и буфери за изяждане на тази реактивна енергия показва, че е защитена не само от сценария в Испания и Португалия, но и от този в Северна Македония и Сърбия, на които също помогнахме да вдигнат системата си", обясни министърът на енрергетиката.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Василев за Радев:Идеята за референдум за еврото е много шум за нищо, договорът с Боташ е лош

20.06.2025 19:19    

"Месец за месец е възможно инфлацията да е нулева. Специално за ин

Радев: Инфлацията на Борисов е толкова истинска, колкото са му истински магистралите и дузпите

Президентът Румен Радев с коментар пред журналисти по актуални теми "Две седмици бяха достатъчни, за да се убедят хората, че държавата

МВнР призовава българските граждани да не пътуват в района на Близкия изток

Във връзка с рязко влошаващата се обстановка по сигурността в Близкия изток, МВнР призовава българските граждани да се въздържат от несъщес

Борисов обвини ДБ: Оставиха ме да се моля на "Ново начало" да ни подкрепя, за да ги вкараме в еврото

"Те избягаха от правителството, оставиха ме сам с отговорността на колегите от БСП и ИТН да работим в правителство на малцинството, да се молим на