В Рим аплодират Вежди Рашидов

21.06.2025 11:36

С бурни аплодисменти препълнената галерия "България" в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури. Експозицията е по покана на Българския културен институт в италианската столица.

Залата едва побра многобройната публика от почитатели, сред които творци, артисти, дипломати, бизнесмени, галеристи, гости от София, Женева и Анкара, колекционери. Тук бяха и посланикът към Светия престол и суверенния Малтийски орден Костадин Коджабашев, както и временно управляващата посолството ни в Рим Ермелина Пейчева.

Специално поздравление изпрати проф. д-р Николай Дойнов, председател на Съюза на народните читалища.

Директорът на Българския хултурен институт Илия Лозанов поздрави гостите и представи творческата биография на Вежди Рашидов.

"Вярвам в максимата, че Бълхария трябва да показва талантите си, защото за изкуството няма непреодолими граници. Благодаря за поканата да покажа в тази прекрасна галерия своето творчество”, заяви Вежди Рашидов.

Председателят на Общото събрание на УниБИТ проф. Стоян Денчев, който бе сред гостите, каза, че Вежди Рашидов радва с творбите си целия свят, виждал е това с очите си.

"Знае се, че за изкуството няма граници, но художниците имат родина. Родината за Вежди е България!", допълни той.

А една от гостенките написа в книгата на галерията: "Прекрасна изложба! Тя ни дава възможност дори да се намираме далече от родината да се почувстваме част от нея."

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Стрелба в училище, пистолет е открит в раницата на ученик в Хасково

16.09.2025 17:50    

Пистолет е открит в раницата на ученик от

Преди еврото: НАП проверява нередности при цените и касовите бележки

В Националната агенция за приходите (НАП) вярваме, че когато бизнесът, гражданите и институциите са добре информирани, те ще спазват законодателств

Гражданите ще могат да следят градския транспорт на София в реално време

От днес са отворени данните за градския транспорт на София. Приложения и сайтове вече ще могат да показват в реално време след колко минути идва сл

Национална мрежа за децата отхвърля забраната на телефоните в училище

Националната мрежа за децата не приема голяма част от предложените от Министерството на образованието промени в Закона за училищното образование, о