Испания не очаква последствия от отказа си да харчи 5% от БВП за отбрана

Испания не очаква последствия от отказа си да харчи 5% от БВП за отбрана
25.06.2025 14:56

Испания не очаква никакви последици от отказа си да постигне целта за разходи за отбрана в размер на 5% от брутния вътрешен продукт, която ще бъде определена от страните членки на НАТО на среща на върха в Хага. Това заяви испанският министър на икономиката Карлос Куерпо, цитиран от "Ройтерс".

"Испания ще бъде отговорен съюзник", увери той, като подчерта, че страната ще изпълни всички свои ангажименти към НАТО по отношение на военните способности.

"Не би трябвало да има никакви последици от изпълнението на нашите ангажименти и от това да бъдем надежден съюзник в НАТО, покривайки способностите, за които сме се ангажирали и които са необходими за защита на Алианса от различните заплахи, идентифицирани от експерти", отбеляза Куерпо.

В неделя испанският премиер Педро Санчес заяви, че страната му няма да харчи повече от 2,1% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, тъй като ангажиментите ѝ към НАТО за военни способности не изискват повече.

Очаква се срещата на върха да одобри по-висока цел за разходи за отбрана в размер на 5% от БВП - отговор на искането на президента на САЩ Доналд Тръмп и на опасенията на европейците, че Русия представлява все по-директна заплаха за тяхната сигурност след инвазията в Украйна през 2022 г.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте оспори испанското мнение, но прие дипломатическото лавиране със Санчес като част от интензивните си усилия да осигури на Тръмп дипломатическа победа и да гарантира гладкото протичане на срещата на върха.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Напрежение във Варшава! Дрон над „Белведере“ и арести на беларуски граждани

15.09.2025 22:35    

Полският премиер Доналд Туск съобщи късно вечерта на 15 септември,

Митрофанова за руските дронове: Това е планирана провокация

Днес руският посланик в България Елеонора Митрофанова е била извикана в Министерството на външните работи на Република България, к

Тръмп най-накрая нарече Русия „агресор“

Президентът на САЩ Доналд Тръмп за първи път открито определи Русия като агресор във войната ѝ срещу Украйна, отбелязвайки значителна промяна в поз

„Великобритания е счупена“: Стотици хиляди участваха в антиимиграционен протест в Лондон

На 13 септември Лондон стана домакин на един от най-мащабните демонстрации в скорошната история на града - антиимиграционният протест на Томми Роби