Кирил Петков, съосновател и съпредседател на ПП сам обяви с пространен пост във Фейсбук, че си е подал оставката като депутат. Така той спази обещанието си отпреди дни, когато гръмнаха големите скандали за корупция и рекет, осъществявани от страна на партийното ръководство към районните кметове и общински съветници в столицата, а и в страната.
"Днес си подавам оставката като депутат от българския парламент. Подавам я със спокойствие, че правя нещо правилно.
Беше истински мотивиращо вчерашното заседание на нашия Национален съвет. Една зала, пълна с млади хора, които вярват, че България може да бъде променена. Тези млади хора вече имат и политически опит и са знаещи и можещи, и са истински бойци.
Горд съм, че с моята оставка сложих и нов стандарт в българската политика: политическите лидери трябва да са отговорни за действията на своите кадри. Вече няма да е достатъчно, както беше в ГЕРБ, да се правиш, че не познаваш сгрешилия, само защото ти лично не си бил част от скандала. Не, след моята оставка това вече не трябва да е приемливо от избирателите - те трябва да искат политическата отговорност от лидерите за действията в тяхната партия. И тези, които не следват този нов принцип, да изглеждат все по-нелепи в очите на своите избиратели. А избирателите да започнат да го изискват от своите лидери, и така тези лидери да внимават в действията си.
Горд съм, че вече никой не може да каже, че всички партии са еднакви. В Продължаваме промяната анти-корупцията е част от ДНК-то на партията. Във всяка партия може да проникнат предатели и корупционери, въпросът е каква е реакцията на организацията, като ги открие. Нашата беше мигновенна и дълбока. Показахме, че поемаме отговорност на най-високо ниво.
Продължаваме промяната и ГЕРБ са много различни! При Борисов дори когато САЩ сложиха неговия финансов министър в санкциите за корупция по закона „Магнитски”, той се направи на разсеян. За Ново начало пък да не говорим, където самият лидер е санкциониран за корупция по закона „Магнитски”. Когато ни приеха в АЛДЕ, казаха, че са направили цяла нова процедура за моментално изключване на партия заради Пеевски. Честно, не им завиждам на нормалните хора в ГЕРБ, които са станали част от тази партия с идея за европейското развитие на България, а сега разбират, че трябва да са партньори и благодарни на човека, когото САЩ определи за един от най-корумпираните в България. Надявам се свободните хора в ГЕРБ да поискат лидер като Росен Желязков да поведе партията им, за да се спре затлачването там от дуото – Борисов-Пеевски, което спира европейското развитие на ГЕРБ да бъде нормална партия.
Познавам Асен Василев от много години. Аз вярвам в лидерството му и знам, че той е уникално умен и честен човек с визия. Знам, че освен борба с корупцията той ще се развихри с успешна икономическа политика, която ще бъде базирана на справедливост и равен старт за всички с фокус към образованието и здравеопазването. Тясната специалност на Асен е икономически растеж или как една бедна държава да стане богата. Няма много българи, които имат неговите знания. С истински политически мандат от народа, той може да направи България да процъфти за 4 години и наистина да заприлича на нормална европейска държава.
Аз си подавам оставката и няма да се кандидатирам за нови ръководни позиции през септември на Общото събрание. Никога не съм харесвал политическите циркове: днес си давам оставката, утре не ми я гласуват. Аз вярвам в достойнство, политическа отговорност и отборност. Излизам от органите на партията, но партията няма да излезе от сърцето ми. След вчерашната ни 8-часова среща с разширения Национален съвет, още повече харесвам “Продължаваме промяната”, защото има толкова много млади и свестни хора, готови да се борят за общата ни мечта.
Разбира се, че оставам член на Продължаваме промяната и следващата ми задача ще бъде да обикалям различните региони на страната и да говоря с хората, не като техен лидер, а като един от тях. Искам да им вдъхна доверие, че България се променя и промяната зависи от всеки един от нас независимо дали си лидер, член или отговорен гражданин - важно е да си обичаш родината и да разбираш, че не на думи, а на дела трябва да го показваш всеки ден".
Припомняме, че на Националния съвет на ПП вчера Петков е заявил, че решението му е окончателно и не желае да бъде преизбран за лидер на партията.
На 27 и 28 септември ПП ще проведе Общо събрание, на което да има редовен избор за ново ръководство. Дотогава партията ще се води еднолично от другия съпредседател Асен Василев.
Прочуствено публично и прощално писмо по повод напускането на Петков от парламента, написа и пиарът на ПП Найо Тицин във фейсбук:
"Случи се нещо невиждано в най-новата история на България. Кирил Петков е първият партиен лидер, който подава оставка като лидер на партията и като депутат, само защото е допуснал на административни длъжности лица, за които има съмнения в корупция. В същото време от другата страна на политическия морален спектър имаме партиен лидер персонално санкциониран за корупция от Великобритания и САЩ, който се пъчи и разпорежда в съдебната система, службите за сигурност и разпределя бюджета на България.
С оставката си Кирил Петков осветлява в максимална степен контрастът в разбирането за добро и зло, редно и нередно. С оставката си Кирил Петков вдигна стандарта за нетърпимост към корупцията в политическия живот на България. Никой вече не може да каже "ПП са като ГЕРБ". Не може защото лидерът на ПП си подаде оставката при най-малко съмнение за корупционно намерение по ниските нива на партията, докато лидерът на ГЕРБ никога не промълви, че може да се оттегли въпреки многобройните корупционни скандали с негово участие.
Най-грешното сега би било "Продължаваме Промяната" да се свие и да се откаже от своята кауза за борба с корупцията. Борисов и Пеевски мечтаят именно за това, мечтаят да се притъпи острието на ПП в разобличаването на корупцията в сраната. Никоя партия не е застрахована от корупция, въпросът е как се поема политическа отговорност и как се справя с такова явление вътре в организацията.
И още нещо за корупцията, това е инструментът с който Русия подкопава вярата в демокрацията по света. Не случайно именно Кирил Петков изгони 70 руски шпиони от България. Борбата с корупцията е в ДНК-то на "Продължаваме Промяната", затова и този скандал удря директно в сърцето на партията. Сега това, което всички очакваме да видим дали ПП ще имат сили да вдигнат отново, макар раздрано, знамето на борбата с корупцията.
Това е важно не само за ПП това е важно за България, защото след приемането ни в Еврозоната, българите сме поставени пред изпитанието ще има ли кой да води битката срещу корупцията или ще се откажем и ще осигурим победния ход на Пеевски към премиерския пост и на Борисов към президентския пост".
Епицентър.бг. подробно и хронологично писа за големите и единствени по рода си в нашия парламент корупционни скандали към момента, забъркани през изтеклата седмица от страна на ПП.
Те започнаха в началото на миналата седмица с пресконференция, на която кметовете на районите "Младост" - Ивайло Кукурин и Георги Тодоров на "Люлин", както и двама общински съветници от СОС, заявиха, че им е упражняван натиск от страна на ръководството на ПП за отклоняването на обществени средства към партийната каса на организацията.