С малко повече от година до старта на Световното първенство по футбол през 2026 г. в САЩ, Канада и Мексико, футболните фенове по целия свят вече изпитват познатото вълнение. Разширеният формат с 48 отбора обещава, че повече от всякога досега страни ще имат своя момент на най-голямата сцена в света, а с това идва и възможността за повече истории от типа „Давид срещу Голиат“.
Международните турнири имат магична сила, която клубният футбол просто не може да възпроизведе. Историята е пълна с примери за непознати отбори, които се възползваха от момента, предизвикаха LiveScore Bet залагане на футбол и оставиха следа в футболната история.
Това са историите, които ни напомнят защо се влюбихме в тази красива игра – триумфът на духа над очакванията. Ето някои от най-забележителните истории на аутсайдери в историята на големите турнири.
Дания – Евро 1992
Победата на Дания на Евро 1992 остава най-невероятният триумф в историята на футбола.
Датчаните дори не трябваше да участват в турнира, като се класираха в последния момент, когато Югославия беше дисквалифицирана поради продължаващата гражданска война.
С едва 10 дни преди началото на турнира, датският отбор, в който имаше няколко играчи, призовани набързо от летните си почивки, пристигна в Швеция без никакви очаквания.
Последва чисто магия, като отборът премина през груповата фаза, победи Холандия на дузпи в полуфинала, а след това шокира действащия световен шампион Германия с 2:0 на финала.
Героичните изяви на вратаря Петер Шмайхел, комбинирани с креативността на Брайън Лаудруп и прецизните завършвания на Ким Вилфорт, доказаха, че понякога звездите наистина се подреждат за тези, които смеят да мечтаят.
България – Световно първенство по футбол 1994
Пътят на България до полуфиналите на Световното първенство по футбол през 1994 г. е една от най-завладяващите истории на аутсайдери, разказвани някога.
Без нито една победа в Световното първенство дотогава, отборът, воден от Христо Стоичков и Йордан Летчков, спечели сърцата на феновете по целия свят с безстрашния си атакуващ футбол.
Решаващият момент дойде в четвъртфинала срещу шампионите от Германия, където Летчков с глава и Стоичков с великолепен пряк свободен удар осигуриха сензационна победа с 2:1, която разтърси футболния свят.
Загубата им на полуфинала от Италия не можа да затъмни постигнатото – превръщането им от аутсайдери в истински претенденти за титлата в рамките на три седмици.
Стоичков завърши турнира като голмайстор с шест гола, а енергичните изяви на България в жегата на Америка доказаха, че страстта и отборният дух могат да преодолеят всяко неблагоприятно положение.
Българският отбор от 1994 г. не само достигна полуфиналите, но и предефинира границите на възможното за една страна с осем милиона души население.
Южна Корея и Турция – Световно първенство по футбол 2002
Световното първенство през 2002 г. излъчи два забележителни полуфиналиста, които никой не очакваше. Южна Корея, подкрепена от страстната подкрепа на домакините и тактиката на Гуус Хидинк, стана първата азиатска страна, достигнала полуфинал на Световно първенство.
Пътят им бе белязан от златния гол на Ан Юнг-хван срещу Италия и неуморните спринтове на Парк Джи-сунг, с които отстраниха Португалия, Италия и Испания.
Турция, която участваше във второто си Световно първенство от 1954 г., достигна полуфиналите благодарение на солидната си защита и голмайсторските умения на Хакан Шюкюр.
Турците завършиха на трето място – най-доброто им представяне на Световно първенство дотогава – и доказаха, че добре организираният отбор може да се състезава с всеки.
Двете страни показаха, че домакинското предимство и единството в отбора могат да изведат на върха отбори, считани за по-слаби.
Гърция – Евро 2004
Триумфът на Гърция на Евро 2004 беше изграден върху превръщането на защитния футбол в изкуство. Под щателното ръководство на Ото Рехагел гърците използваха дисциплиниран подход на контраатака, който разочарова всеки противник, с който се изправиха.
Победата им над домакините Португалия на финала бе кулминацията на турнир, в който те победиха Франция и Чехия – два от фаворитите преди турнира.
Ангелос Харистеас се превърна в неочакван герой с решаващи голове, а Тео Загоракис организираше хазартната игра в средата на терена с военна прецизност.
Гърция доказа, че турнирите могат да се спечелят без атрактивен футбол, но с перфектна организация и непоколебима вяра. Триумфът им в Европейското първенство остава доказателство за колективните усилия, които побеждават индивидуалния блясък.
Уругвай – Копа Америка 2011
Победата на Уругвай в Копа Америка през 2011 г. показа как опитът и тактическата интелигентност могат да надделеят над по-силни съперници.
Въпреки тежка група с Чили и Перу, момчетата на Оскар Табарес стигнаха до славата с ветеранско лидерство и новоизгряващи таланти.
Луис Суарес и Единсон Кавани сформираха унищожителна атакуваща двойка, докато Диего Форлан дърпаше конците от по-задна позиция с изключителни технически умения.
Тяхната победа с 3:0 над Парагвай на финала демонстрира разликата в класата, която се беше натрупала през турнира.