Няма държави, при които след приемане на еврото цените на имотите да са паднали, затова се очаква тенденцията на покачване да се запази. Това мнение изрази директорът на агенция за недвижими имоти Ралица Ценова в ефира на "Здравей, България" по NOVA.
По думите на експерта всичко зависи от икономическата ситуация на България след влизането в еврозоната. "За последната една година има спад от 40% на издадените разрешения за строеж на жилищни блокове, но в същото време търсенето остава високо, защото доходите на българите се повишават и развиват култура на инвестиране", обясни Ценова.
Няма заплаха от жилищна кризаТя допълни, че на този етап няма заплаха от жилищна криза, а по-скоро дефицит на предлагане на качествен продукт. Анализаторите очакват, че с повишаването на доходите и влизането в еврозоната българският пазар ще продължи да расте.
Според пазарни анализи цените на имотите в България се покачват устойчиво през последните няколко години. В София средната цена на жилища ново строителство през първото тримесечие на 2025 година достига 2080 евро за квадратен метър, което представлява увеличение с около 18% спрямо година по-рано.
Исторически опитОпитът на други страни показва, че приемането на еврото почти винаги предизвиква вълна от търсене, ръст на цените и засилен интерес от чуждестranни инвеститори. Хърватия въведе еврото на 1 януари 2023 година, а пазарът на недвижими имоти реагира бързо и осезаемо с повишение на цените.
Основен двигател на активността са очакванията, че цените ще се повишат след приемането на еврото, както и желанието на купувачите да се "защитят" от инфлацията чрез вложение в недвижим имот.