Кметът на “Младост” за ПП: Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат. Това не бе съвет, а натиск!

02.07.2025 08:52

Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин заговори за натиск - получил е "конкретно предложение" за негов заместник без обсъждания и аргументи.

Това сподели самият той с пост във Facebook.

"Беше конкретно предложение - за конкретен човек, на конкретна позиция. Без обсъждане на професионален опит, без конкурс, без реален процес на подбор. Ставаше дума за назначаване на бивш депутат като заместник-кмет без обсъждане и без аргументи. И оттук целта за мен стана очевидна: търсеше се контрол отвътре. Искаха "свой" човек, който да гарантира удобни решения отвътре. Това не беше съвет. Това беше натиск", обяснява той.

Кукурин коментира и обясненията след Националния съвет на "Продължаваме промяната" в неделя, че не е имало натиск за конкретни назначения, а по-скоро "предложения" - под формата на кадрови банки, до които кметовете имали достъп.

"Нека бъдем ясни: При мен това не беше абстрактен списък или база данни. Не беше "кадрова банка" - т.е. система за избор", допълни той.

"И ако трябва да говорим честно - такива предложения не се правят в името на общината и нейното развитие. Правят се, за да има контрол върху решения, свързани с обществени поръчки, класирания и фирмени интереси. Става въпрос за модел. И този модел не е приемлив. Аз отказах да бъда част от този модел. И ще продължа да отказвам.  И няма да мълча за това. Защото вярвам, че хората очакват прозрачност, а не удобни обяснения. Очакват почтеност - не само на думи, а и в действията.

И вярвам, че е време всички, които са ставали свидетели на подобни практики, да го кажат открито. И да не мълчат. Защото доверието към институциите започва от истината", завършва поста си Кукурин.

Епицентър. бг припомня:

Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин, който напусна "Продължаваме промяната", заяви в предаването "120 минути" на bTV, че му е предлаган подкуп в размер на 300 хиляди лева за обществена поръчка за ремонт на детска градина на стойност близо пет милиона лева. Кукурин, заедно с колегата си Георги Тодоров, районен кмет на "Люлин" и двама общински съветници - Димитър Шалъфов и Драгомир Иванов, обявиха в понеделник, че напускат „Продължаваме промяната“ с мотива, че им е оказан натиск от партията.

Кукурин посочи, че случаят му започва с едно предложение за експертиза. "Когато се виждаше, че ние имаме доста обекти, които с моя екип успяхме да се преборим да се включат в бюджета на Столична община и националния бюджет, и тогава вече се видя, че ние имаме наистина много работа и предизвикателства, които да свършим, и дойде едно предложение, че ще дойдат експерти, които да ни подпомогнат да видят бял свят", обясни Кукурин. По думите му това са експерти по линия на това, което е включено на бюджетните разчети, които от районната администрация са подали на Столична община и на националния бюджет.

По думите на Кукурин не е толкова необичайна практика да се наемат външни експерти, тъй като Законът за обществените поръчки е специфична материя, в която е нормално да се привличат и външни експерти, които да предоставят съответната експертиза.

Кукурин разясни, че са правили доста оперативни срещи с ръководството на партията във формат с всички други кметове, излъчени от "Продължаваме промяната", и изтъкна, че именно на тези срещи е ставало дума, че може да има такова съдействие.

"Аз допуснах тази експертиза, но в една поръчка за детска градина за около пет милиона лева, накрая се оказа, че ми се предлага да подпиша един готов протокол. Когато аз отказах, защото този протокол не беше съгласуван с комисията, която аз съм назначил по обществената поръчка, тогава излезе предложението да получа приблизително 300 хиляди лева от един от хората, които и в момента са задържани", посочи Кукурин.

На въпрос каква е била ролята на Петър Рафаилов в тази обществена поръчка. Кукурин уточни, че на практика той не участвал пряко в обществената поръчка. Той координираше процеса, той беше спуснат към мен като експерт, който да подпомага, добави той, след което уточни, че е бил спуснат от арестувания Никола Барбутов.

Георги Тодоров, също гост в ефира на bTV, каза, че се е сблъскал фронтално с корупцията за пръв път в живота си в неговата администрация. "В края на февруари месец, моят заместник-кмет Росица Пандова, близък семеен приятел на г-н Кирил Петков в моята администрация ми предложи да си разделим пет хиляди лева за изпълнение на някакъв договор, който беше на фирма, приближена на Ванина Вецина", посочи той. По думите му договорът е сключен края на миналата година. "Имахме забавяне с плащането, колегите бяха притискани да разплащат възможно най-бързо, специално този договор, беше разплатено и бяха направени опити към мен да бъда притиснат в ситуация, в която аз да бъда корумпиран постфактум, след като съм извършил един такъв договор. Този договор отговаря напълно на закона, съгласно ЗОП, той е под 50 хиляди лева. Това е заявка за бъдещи действия. В края на февруари получих това предложение за подкуп към мен. Заявих, че не желая втори такъв разговор. След което започна активно търсене и натиск от страна на г-жа Пандова в тази посока за 20 000 – 30 000 лв.", добави Тодоров.

Края на март за всичко това уведомих първо Лена Бориславова, след това Кирил Петков и по молба на г-н Петков той ме помоли всъщност да ѝ дам втори шанс. От 1 април аз я освободих. Чаках изпълнителния орган на нашата партия да ми съдейства, да ме подпомогне, защото аз за пръв път се сблъсквам с корупция, добави Тодоров.

По думите му той е очаквал да бъдат взети мерки, но в края на май месец е разбрал от колегата си Шалъфов, общински съветник, че г-жа Пандова е една от номинациите на ПП за член на борда на Пета градска болница и това е предложението на ПП към Столичния общински съвет. Това вече за мен беше една огромна червена лампа в поведението на нашите лидери, посочи Тодоров.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Даниел Митов: Всеки има право на протест, но мирно и в рамките на закона

Всички, които имат намерение да протестират - това е тяхно право, но това трябва да се случва мирно и в рамките на закона, без да се нарушава общес

БСП застава зад кооперациите като гръбнак на солидарната икономика

В навечерието на днешния Международния ден на кооперациите, в централата на БСП бе проведена кръгла маса на тема "Ролята на колективното начало и н

Сушата ни "изяде" и боба

10 пъти по-малко са засетите площи с фасул в Добруджа през настоящата година. До драстичния спад се стигна след като миналата година голяма част от