На 2 юли православната църква отбелязва полагането на одеждата на Пресвета Богородица във Влахерна - едно от най-значимите събития в историята на християнското богослужение. Този празник е свързан с предградието на Константинопол, където през V век е построена прочутата Влахернска църква на Пресвета Богородица.
Според преданието, в началото на V век двама благочестиви братя от Константинопол, Галвий и Кандид, открили в Назарет ризата на Света Богородица - една от нейните най-светли светини. Те я пренесли в столицата на Византия и я положили в специално издигнат храм - Влахернската църква, близо до Златния рог.
Център на почит към Божията Майка
Храмът "Света Богородица Влахернска" се превърнал в център на почит към Божията Майка и станал символ на нейното застъпничество пред Бога за Константинопол, а по-късно - и за цялото християнство. Според легендата, именно там се съхранявали чудотворните мощи на Пресвета Богородица - одеждата, поясът и омофорът.
Вярва се, че чрез тази риза Богородица дарява закрила, мир и здраве на вярващите. През вековете тя се свързва с чудеса и избавления на града от вражески нашествия, природни бедствия и епидемии.
Празнично богослужениеВ православните храмове днес се отслужва празнична света Литургия. В някои църкви се извършва и молебен към Пресвета Богородица, в който вярващите изпросват нейната закрила за себе си, за домовете си и за народа.
Особено значение този празник има в манастирите и храмовете, посветени на Света Богородица, където се извършват литийни шествия, а иконата на Божията Майка се изнася за поклонение.
Днес вярващите се молят за изцеление от болести, утешение при скръб и тъга, закрила над децата и дома.