Проф. Овчаров: Сензационни резултати от българската научна експедиция в Монголия

02.07.2025 13:54

Проф. Николай Овчаров

 

Преди ден в България се завърнаха участниците в първата българска научна експедиция в подножието на Саяно-Алтайския планински масив в Република Монголия. Тя бе проведена под ръководството на проф. д-р на историческите науки Николай Овчаров и инж. Младен Станев, председател на Асоциация на българите по света, и с участието на известните български историци проф. д-р Пламен Павлов и проф. д-р Николай Кънев, зам.-ректор на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и декан на Историческия факултет там. На практика експедицията е българо-монголска, защото в нея участваха водещите монголски учени проф. д-р Н. Ганбат и доц. д-р Б. Нанжид от Института за международни изследвания към Монголската академия на науките.

 

Главна цел на експедицията бе търсене на доказателства за наличието на шамански практики и други заемки от древните култури в Централна Азия в езическа България от VII-IX в. Основни теории за произхода на древните българи са тюрко-алтайската и иранската. Напоследък обаче се утвърждава компромисното схващане, че нашите предци са имали много по-сложен етногенезис, като в него са взели участие редица народи и култури. Наред с явни ирански влияния, в езическа България са видни централноазиатски заемки като тюркска руническа писменост, божества като Тангра и Умай, несъмнени изображения на шамани по стените на първите столици Плиска и Преслав.

 

През двете седмици на експедицията ние изминахме над 5000 км с мощни джипове в един истински офроуд из планините и степите на Монголия. Разбира се, разгледахме днешната столица на страната Улан Батор, както и древната столица на създадената от Чингис хан огромна империя Каракорум (Хархорин). Посетихме и останките от столицата на съществувалия през VIII-IX в. Уйгурски каганат и уникалното светилище на древните тюрки, посветено на легендарните герои Билге кан и Кюл-Тегин. Запознахме се и с уникалните „еленови камъни“, на които са нарисувани прекрасни изображения на обожествени елени отпреди 3500 години.

 

В първия етап от пътешествието пресякохме високите до 4000 м Хубсугулски планини между грандиозните Саянски и Алтайски хребети. Именно там се срещнахме с един от последните оцелели истински шамани – 85-годишния Балдорж, живеещ в уединение край селището Цагаан нуур сум. В малките часове на нощта той изпълни ритуала „камлаене“, при който се призовават 13-те главни духове (онгони), обитаващи грандиозното пространство от Урал до Тихия океан. В този автентичен обряд успяхме да реконструираме много от култовите практики, осъществявани в езическа България преди повече от хилядолетие. Шаманът Балдорж изпадна в мистичен транс, какъвто се вижда при изображенията от Плиска и Преслав.

 

След това достигнахме до град Ховд, почти до западната граница на Монголия, където тя е съсед на Китай, Казахстан и Русия. Там успяхме да посетим три от най-известните находки на древни рисунки (петроглифи) - пещерата Хойд Ценхер, Чандман Хар и Ишген толгой. Изобразените сцени на лов и сражения на воини имат много общи черти с намерените по стените на старите български столици рисунки-графити. 

 

Българските и монголските учени проведоха много полезни разговори и обмениха становища. Резултатите от експедицията ще бъдат публикувани в различни статии в България и Монголия. Ще бъдат изнесени и доклади на световните конгреси по археология на степите и централноазиатските култури.

 

Снимки

01 – Част от участниците в експедицията на камили в едно от разклоненията на пустинята Гоби.

 

02 – Николай Овчаров пред един от „еленовите камъни“.

 

03 – Изследване на петроглифите от Ишген толгой.

Източник: epicenter.bg

Култура
Подобни  

На 99 г. ни напусна народната певица Верка Сидерова

03.07.2025 00:04    

На 99 години ни напусна голямата народна певица Верка Сидерова. В

Асен Иванов става шеф „Новини, актуални предавания и спорт“ в bTV

bTV Media Group обявява две нови назначения, свързани със стратегическата цел за дигитална трансформация, надграждане на онлайн потребителско изжив

Свети Влас става столица на Бг кино за четвърти път

Четвъртото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест" посреща едни от най-обичаните имена в българското кино от 2 до 6 юли 2025 г. в кур

Акад. Иван Гранитски: Иван Вазов - другото име на Отечеството

Акад. Иван Гранитски   175 години от рождениет