БТА участва в конференция на Ройтерс за изкуствения интелект и бъдещето на новините

02.07.2025 18:59

Генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев участва по покана на Ройтерс в конференция за изкуствения интелект и бъдещето на новините, организирана от глобалната информационна агенция в столицата на Германия Берлин. Това съобщиха от БТА.

БТА и Ройтерс имат дългогодишно партньорство, а от 2022 г. са заедно в MINDS International (Media Innovation Network) - сдружението на 25 водещи информационни агенции от целия свят за сътрудничество в областта на информационните услуги.

Конференцията беше открита от Алфонс Хардел, който е начело на агенция Ройтерс от миналата година. Сред говорителите беше и Джейн Барет, която е начело на отдела на Ройтерс за стратегията за изкуствения интелект.

Ключовите теми на конференцията бяха посветени на това как изкуственият интелект вече променя начина, по който се произвеждат, редактират и разпространяват новини, как новинарските медии могат да поддържат доверие, етика, почтеност и точност в новините, когато се използва изкуствен интелект, как да бъдат използвани данните за нови възможности за разказване на истории, за да подпомогнат журналистиката.

Директорът на Института Ройтерс за изследвания на журналистиката към Оксфордския университет Митали Мукерджи представи най-новото проучване на института как изкуственият интелект променя поведението на аудиторията и потреблението на новини, което е проведено в началото на годината сред 97 000 души на 5 континента в 48 държави, включително и България.

Според нея традиционните медии губят все повече аудитория за сметка на социалните и видеоплатформи - в Съединените американски щати (САЩ) от 2013 г. печатните медии са загубили 33 процента от аудиторията си, телевизиите - 22 процента, онлайн новинарските страници - 21 процента, докато социалните и видео платформи са удвоили потребителите си от 27 на 54 процента, като същата тенденция се наблюдава навсякъде по света, особено много сред младите хора. 55 процента от всички в допитването предпочитат да четат новините на текст, 31 процента - да гледат новини на видео, а 15 процента - да слушат аудио новини.

Седем процента казват, че използват седмично чатбот с изкуствен интелект за новини, но този процент е двойно повече сред младите под 25-годишна възраст (15 процента). 40 процента отговарят, че избягват често или понякога новините, защото са негативни или за войни и политика. Според изследването мнозинството не е готово да плаща за онлайн новини - само един от десет във Великобритания е готов да плаща за новини, като по-висока е готовността в САЩ (20 процента) и Норвегия (42 процента).

Събитието в Берлин беше само с покани до лидери в европейски медии. От България се включи и главният продуцент на новините на Нова телевизия Методи Владимиров.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

С магия от музика и танц откриват Фестивала на пясъчните фигури в Бургас

03.07.2025 14:15    

Любимото лятно събитие на малки и големи - Фестив

Трябва ли бакшишът да стане задължителен в ерата на дигиталните плащания

В разгара на летния сезон, когато пътуванията и посещаването на различни заведения стават част от ежедневието, все по-често се поражда въпросът за

Андрей Ковачев: Трите водещи групи в ЕП се договориха без "македонска идентичност" в доклада на РСМ

Трите водещи групи в ЕП – на ЕНП, социалисти и „Обнови Европа“ - се споразумяха "македонска идентичност" да отпадне от доклада за

Сиромахов скочи на Тошко: Един депутат струва колкото шестима лекари, този тумор трябва да се изреже

Един депутат струва колкото шестима лекари. Дотам сме се докарали. Това написа във Фейсбук писателят и сценарист Иво Сиромахов. Комент