Като първа точка в дневния си ред парламентът ще гласува оставката на Кирил Петков като депутат от групата на "Продължаваме Промяната". Миналата седмица той напусна съпредседателския пост в политическата формация и обяви, че се отказва и от мястото си като народен представител.
Поводът - корупционният скандал с кметове и общински съветници на партията в Столичната община. Обвиненията, които им бяха отправени, са за натиск от страна на ръководството на партията за сключване на обществени поръчки с определени фирми.
В публичното пространство излязоха и анонимни аудио записи. Задържан и обвинен беше заместник-кметът на София Никола Барбутов. А оставката на Кирил Петков идва като акт за поемане на отговорност от името на формацията.
"Тази драма, която се разиграва, има две измерения. Едното е електоралната щета, която ще бъде чувствителна. Щета ще има, защото когато целият ти смисъл на живота е да се бориш с корупцията, по някакъв начин си допуснал това в твоята традиция, наказанието на електората обикновено е бавно и жестоко. Много по-голямата щета ще бъде т.н. организационна щета, защото това е, как да кажа, общество - не е нито партия, нито мрежа. Това е едно общество на близки и познати, което се крепи изцяло на Кирил", каза PR експертът Диана Дамянова.
Тя посочи, че "Продължаваме промяната" се нуждае от сериозен рестарт.
Дамянова е скептична към възможността партията да се възстанови бързо и ефективно, като посочи, че без лидер като Кирил Петков и без ясна визия, партията е изправена пред големи организационни предизвикателства.
Тя коментира и лидерските качества на Асен Василев.
"Асен Василев е лабораторен човек. Харизмата оттук нататък е друг въпрос. Когато избереш постоянен лидер, трябва да очакваш дали той има харизма или дали такава може да му бъде създадена, защото харизмата е процес - обучение, подготовка. Харизмата не е само природна даденост. Не става за два-три месеца. Но сега с оттеглянето на Кирил това е много тежък процес, който аз не мисля, че тази партия има механизми да преодолее", заяви Дамянова пред Bulgaria ON AIR.
Относно корупционните практики експертът смята, че проблемите са започнали още в началото и не са били овладени навреме, като припомни, че нулева толерантност към корупцията би била по-подходящият лозунг, защото пълната ѝ липса е нереалистична.
"Оттеглянето на Кирил е с мотиви, които са непропорционални на случилото се. Защото ако е имало корупция, тогава трябва да се реже здраво. Ако не е имало корупция, не може да подадеш оставка, когато си личност. Асен е формален съпредседател, истинският председател винаги е бил Кирил. Аз познавам тези хора и мога да се закълна, че ако е имало корупционни практики, те не са правени със съзнанието и съгласието на Асен Василев", каза Дамянова.
Експертът коментира и ролята на Лена Бориславова като ключова фигура, която отдавна дърпа конците в партията и има значителна власт, въпреки някои свои недостатъци.
Тя посочи, че това управление е изградено върху система от лични връзки и довереници, които са подбрани и контролирани от Петков.
Според Дамянова проблемите с корупцията в "Продължаваме промяната" не са случайни, а резултат от системни грешки - липса на ясни механизми за контрол, използване на млади и неопитни кадри, както и търсене на средства за поддържане на големия партиен апарат.
Напускането на Петков най-вероятно ще засили тежестта на ДБ в обединението. Последната вече демонстрира нараснало самочувствие, което ясно се видя, когато лидерите й настояха ПП да им представи план за начина, по който ще се справи с вътрешната си криза. Най-вероятно това развитие ще засили отчуждението между коалиционните партньори, което отдавна не е тайна за никого.
Както и да се развият нещата, случващото се сега ще се приеме в парламента като сигнал, че ПП-ДБ като цяло отслабва и само ще засили още повече изолацията, в която обединението се намира.
ДБ ще поеме водещата роля в обединението и от тук нататък ще диктува във все по-голяма степен курса му. А ПП няма друг изход, освен да се съобразява. Просто шансовете й да остане парламентарна формация без ДБ изглеждат опасно ниски, особено след напускането на Петков и замесването на партията в корупционен скандал.
Така изглежда, че "Промяната" увисва на ръцете на ДБ, която тепърва ще премисля накъде да поведе обединението (и дали въобще да го запази). За ПП няма алтернатива, освен внимателно да пази съюза с ДБ, дори на цената на компромиса да отстъпи лидерската роля, която преди се стремеше да упражнява.