Опасен натрапник в Черно море: Уловиха риба балон край Севастопол

03.07.2025 11:15

Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда.

Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в Средиземно море през Суецкия канал. Там тя вече е регистрирана в крайбрежните води на Турция, Кипър и Гърция. Според гл. ас. Фериха Церкова от Института по рибни ресурси във Варна, екземплярът, уловен край Севастопол, вероятно е преминал транзитно през Босфора. Става дума за хищник с токсичен потенциал:

„Рибата има висока адаптивност и е устойчива на различни температури и нива на соленост. Тя е хищник и проявява интерес към всякаква жива плячка“, обяснява д-р Церкова пред БНР.

Рибата балон е дънно обитаващ вид с мощни челюсти, които могат да повредят риболовните мрежи. При стрес се надува и разгръща шиповете си – механизъм за самозащита, който я прави трудна за улавяне и унищожаване.

Най-сериозната опасност обаче е свързана с токсина, който се съдържа в тъканите ѝ. Той не се разгражда при термична обработка, което прави консумацията на рибата изключително опасна и потенциално смъртоносна.

В безопасност ли са летовниците?

„Рибата балон не представлява заплаха за плажуващите по Черноморието, тъй като не е масово разпространена“, уверява д-р Церкова.

Въпреки това, при забелязване на подобен екземпляр, гражданите се приканват да уведомят Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Така ще се подпомогне събирането на данни и ще се улесни мониторингът на вида в Черно море.

Рибата балон може да бъде видяна в Аквариума във Варна, където се отглежда при условия, характерни за нейния естествен хабитат – висока соленост и температура около 28°C. Черно море обаче е с по-ниска соленост и по-ниски температури, което прави дългосрочното ѝ установяване малко вероятно.

„През последните години температурата на морската вода се повишава, което улеснява навлизането на средиземноморски видове в Черно море“, допълва Церкова.

Пример за това е корейският скорпид – друг нетипичен вид, който вече често се наблюдава от рибари край българския бряг.

Навлизането на нови видове в Черно море е обект на засилен научен интерес. Промените в морската екосистема изискват внимателно наблюдение и адаптиране на риболовните и екологичните политики.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Здравният министър събира експерти за проблемите на специализантите в здравеопазването

03.07.2025 18:22    

Със заповед на министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирило

В три транспортни подлеза в София ще има ограничения на движението

Временни ограничения на движението в три транспортни подлеза ще има поради измиване, съобщиха от пресцентъра на Столичната община

ЦИК реши: Васил Стефанов от ПП влиза в парламента на мястото на Кирил Петков

Васил Стефанов от „Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) влиза в парламента на мястото на Кирил Петков, се посочва в решени

Манол Генов: Язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“ ще осигурят питейна вода за летния сезон

Питейно-битовите язовири са малко по-пълни от миналата година. Тези по Южното Черноморие – „Камчия“ и „Ясна поляна“,