Предстои сухо и горещо лято - това предупреди синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) Анастасия Кирилова.
В студиото на "Денят започва" тя съобщи, че времето в страната ще остане сухо и горещо, а юли и август няма да успеят да компенсират рекордната суша от юни. Според нея, има повишен риск от пожари, а валежите ще бъдат под нормата.
Най-сухият юни от десетилетия
"Месец юни тази година е сред най-сухите за последните 100 години. В някои части на Югоизточна България не е паднала нито капка дъжд, а в почти цялата страна количествата валежи са под климатичната норма. Единствено в районите около Рила и Пирин стойностите се доближават до обичайните за сезона", каза Кирилова.
Температурно юни 2025 г. е бил по-топъл от нормалното и дори по-топъл от същия месец през 2023 г., но все още не надминава рекордите от юни 2024 г.
Горещините се засилват
Анастасия Кирилова прогнозира, че температурите в началото на юли ще продължат да се покачват. В неделя и понеделник в почти цялата страна се очакват максимални стойности над 35°C, а минималните ще останат около и над 20°C, което означава и топли нощи.
"В момента над Балканите се простира термичен и баричен гребен, който обуславя антициклонално и стабилно време. Това ще продължи поне до вторник, когато към региона ще се приближи барична долина, носеща по-ниски температури и лека нестабилност", обясни Анастасия Кирилова.
Временно захлаждане се очаква в средата на седмицата
Около четвъртък се очаква понижение на дневните температури с 7-8°C, което ще върне стойностите до по-близки и обичайните за сезона. Във вторник и сряда се очаква увеличение на облачността, но вероятността за валежи е слаба. Повишен шанс за дъжд има чак в края на седмицата, но не се очаква те да са повсеместни.
Пожароопасността в сухите райони
Заради продължителната суша и високите температури, в няколко региона на страната е налице висок риск от възникване на пожари. Най-рискови са Северозападна България, Добруджа и Югоизточна България.
"Засега не се очаква опасността да достигне екстремни нива, но ситуацията ще се следи отблизо, особено при силен вятър и сухи мълнии", поясни тя.
Морската вода – приятно топла у нас, опасно гореща в Средиземно море
Температурата на морската вода по българското Черноморие варира между 24 и 26°C – подходяща за плаж. По-необичайни стойности се отчитат в Западното и Централното Средиземноморие, където водата достига до 30°C. Това може да създаде условия за силни бури, особено при навлизане на по-хладен въздух.
Валежите няма да компенсират сушата
Прогнозите сочат, че юли и август ще останат по-сухи от нормалното, като няма индикации за сериозно наваксване на валежите. Това е сериозен проблем за земеделието и водоснабдяването в някои райони на страната.
Според Анастасия Кирилова, през летните месеци не е изключено да наблюдаваме локални гръмотевични бури и градушки, но такива явления могат да се прогнозират само няколко часа предварително, и то на локално ниво.
Препоръките към хората на специалистите от НИМХ са:
- да следят редовно прогнозите по области;
- да ограничат дейностите, които могат да предизвикат пожари;
- да бъдат внимателни при излети в планината;
- да се хидратират добре и да избягват излагане на слънце в най-горещите часове на деня.