Кейт Мидълтън за възстановяването след рака: Като влакче на ужасите е!

03.07.2025 12:16

Кейт Мидълтън се завърна към публичните си ангажименти с важно посещение на болнична градина, където открито разказа за трудностите, които продължават дори след края на лечението ѝ от рак, пише PEOPLE.

На 2 юли 43-годишната принцеса на Уелс посети болницата в Колчестър, Есекс, за да прекара време в специално проектирана градина за благополучие. Това зелено пространство е създадено с цел възстановяване и предлага спокойствие както на пациентите, така и на служителите от NHS и посетителите.

Говорейки откровено за своя личен път в борбата с рака, Кейт сподели: „Слагаш някакво смело лице, държиш се стоически по време на лечението. То приключва и си казваш: „Мога да продължа, да се върна към нормалното“, но всъщност фазата след това е наистина, наистина трудна.“

Тя добави: „Вече не си под постоянен надзор на клиничния екип, но в същото време не можеш да функционираш у дома така, както си го правил преди. Затова е изключително важно някой да бъде до теб в този етап – да ти покаже пътя, да те преведе през тази фаза след лечението. Това наистина има огромна стойност.“

Принцеса Кейт определи този процес като „променящ живота“ – не само за пациента, но и за неговото семейство.

„Трябва да откриеш новото си нормално, а това изисква време... Целият процес е като влакче на ужасите – не е плавен, както очакваш“, каза още тя. „Реалността е, че минаваш през тежки моменти.“

Принцесата на Уелс обяви диагнозата си и началото на химиотерапията през март 2024 г., като прекара по-голямата част от годината далеч от публичното пространство.

През септември 2024 г. тя съобщи, че е приключила с химиотерапията, а през януари потвърди, че е в ремисия. Кейт се завърна към кралските си задължения през 2025 г., но не присъства на очакваното си появяване на конните надбягвания в Роял Аскот на 18 юни.

Според източници, близки до нея, тя е била разочарована, че не е успяла да се присъедини към принц Уилям на събитието. Същевременно подчертават, че тя все още се стреми да намери правилния баланс между възстановяването и връщането към официалния живот след лечението.

Въпреки че не се бе появявала публично оттогава, на 25 юни Кейт и Уилям тихо проведоха лична среща с Мелинда Френч Гейтс в замъка Уиндзор – недалеч от дома им в Аделаида Котидж, където живеят с трите си деца: 11-годишния принц Джордж, 10-годишната принцеса Шарлот и 7-годишния принц Луи.

„Тя е разумна, слуша тялото си и се връща към обществения живот с внимание и умереност“, каза Айлса Андерсън, бивша говорителка на кралица Елизабет, в скорошно интервю.

По време на посещението си в болницата във вторник, Кейт помогна при засаждането на няколко рози от нов сорт – „Розата на Катрин“, наречен в нейна чест от Кралското градинарско дружество. Тя работи рамо до рамо със служители, които доброволно поддържат градината.

Приходите от продажбата на розите ще бъдат дарени на Кралската благотворителна организация за борба с рака „Марсдън“, където Кейт е получавала грижи по време на лечението си. Розите са част от мащабна инициатива за създаване на зелени, лечебни пространства за нуждаещите се.

Петдесет растения вече бяха доставени в болница „Колчестър“, а още 500 ще бъдат разпределени из градини за благополучие и обществени паркове в Обединеното кралство това лято. Сред местата, които ще ги получат, са центровете за онкологични пациенти „Маги“, Детските хосписи в Източна Англия (кауза, която Кейт подкрепя от години) и градините „Хорацио“, които помагат на хора с травми на гръбначния стълб.

В болница „Колчестър“ Кейт прекара време с носителя на награди градински дизайнер Адам Фрост, който работи със служителите на NHS, за да адаптира пространството спрямо нуждите на болничната общност. Градината за благополучие бе открита през юли 2024 г. и е създадена в партньорство с RHS, благотворителната организация на болниците „Колчестър и Ипсуич“ и NHS Charities Together – организация, която е под съвместния патронаж на Кейт и принц Уилям.

Кейт отдавна е защитник на връзката между природата и емоционалното, физическо и духовно здраве. Нейни близки разказват, че времето, прекарано сред природата, е било от решаващо значение в процеса ѝ на възстановяване.

Главният скаут Дуейн Фийлдс, който придружи Кейт при неотдавнашна разходка в Лейк Дистрикт, сподели: „Тя ми каза: „По време на възстановяването си прекарвах много време на открито, защото именно там се чувствах спокойна.“ Когато хората разказват лични неща, те ти подаряват част от себе си... Това е нейната суперсила. Тя е топъл човек, който те кани в разговора.“

Принцесата, която подкрепя разнообразни инициативи, свързани с опазване на природата – от горски училища до терапевтични градини – описва природата като „изключително полезна за нашето физическо и психическо благополучие“. През 2019 г. тя изрази ентусиазъм към практиката „горски бани“ – японски ритуал за осъзнатост чрез потапяне в природата.

Кралският биограф Сали Бедел Смит, коментирайки снимка на Кейт, направена под дърво в Уиндзор през лятото на 2024 г., казва пред PEOPLE: „Виждаме я сред природата, която ѝ е дала сила, с поглед, отправен нагоре – като знак за надежда и насърчение към всички нас.“

Очаква се през следващата седмица Кейт да бъде сред членовете на кралското семейство, които ще посрещнат френския президент Еманюел Макрон и първата дама Брижит Макрон по време на официалното им посещение във Великобритания.

Източник: epicenter.bg

Лайфстайл
Подобни  

Четири зодии с метаморфози за July morning

03.07.2025 16:20    

В нощта срещу 1 юли хиляди българи излизат на морския бряг, за да

Гей пиеса за бъдещето на принц Джордж предизвика масово възмущение

В Ню Йорк бе поставена пиесата „Принцът на престъплението“ от канадския драматург Джордан Танахил, която разказва за хипот

Рапърът и продуцент Шон "Диди" Комбс е признат за виновен, но само по едно обвинение

Рапърът и продуцент Шон "Диди" Комбс е признат за виновен, но само по едно обвинение, пише БНТ. Той получи осъдителна присъда по обвиненията в тран

„Мемоарите на един технобандит“ разкриват как България развива електрониката си с ембаргови доставки

Някои истории от Студената война не се намират в официалните доклади. Те се разказват тихо – между редовете в разсекретени материали и между