Температури над 45°C и над 50 пожара дневно в Гърция

Температури над 45°C и над 50 пожара дневно в Гърция
05.07.2025 10:43
Pixabay

Рекордни горещини, пожари и здравни кризи: Средиземноморието е в центъра на климатичен вихър, който се разпростира из цяла Европа. Старият континент е с предупреждение за поредна тежка гореща вълна.

Температурите в много региони, особено в Южна и Централна Европа, се очаква да надвишат 40 градуса, а в някои случаи – дори 45. Вече е необичайно горещо и в градове като Берлин, Брюксел и Прага. Най-засегнати се очаква да са страни като Испания, Португалия, Италия и Гърция.

В Атина горещите вълни от последните години се усещат много силно.

Температурите в столицата и региона в момента не стигат 40 градуса, но се очаква през следващите дни страната да прилича на камина, както казват известни експерти тук и предупреждават за феномена „термален купол“, идващ от Централна и Западна Европа.

Градовете като Атина са особено уязвими заради ефекта „градски топлинен остров“ – асфалтът, бетонът и недостатъчни зелени площи задържат топлината и повишават температурите. Това води до сериозен риск за здравето, особено за възрастните и хората с хронични заболявания.

Средиземно море също преживява рекордно високи температури на повърхността си в последните години, което още повече усилва жегата на сушата. Изменението на климата прави тези морски горещи вълни по-чести и силни, а средиземноморският регион се затопля по-бързо от средното за света, което го прави „гореща точка“ на изменението на климата.

Гърция в последните дни се бори с около 50 пожара, които възникват ежедневно. Последния голям пожар на остров Крит остави след себе си хиляди декари пепел и унищожи посеви и оранжерии. Голям пожар имаше и до столицата Атина, където пък изгоряха къщи и автомобили за отрицателно време.

Според световните климатични експерти, над две трети от най-тежките горещи вълни в Европа от 1950 г. насам са станали след 2000. г., а климатичните промени ще правят тези екстремни явления все по-чести и интензивни.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Напрежение във Варшава! Дрон над „Белведере“ и арести на беларуски граждани

15.09.2025 22:35    

Полският премиер Доналд Туск съобщи късно вечерта на 15 септември,

Митрофанова за руските дронове: Това е планирана провокация

Днес руският посланик в България Елеонора Митрофанова е била извикана в Министерството на външните работи на Република България, к

Тръмп най-накрая нарече Русия „агресор“

Президентът на САЩ Доналд Тръмп за първи път открито определи Русия като агресор във войната ѝ срещу Украйна, отбелязвайки значителна промяна в поз

„Великобритания е счупена“: Стотици хиляди участваха в антиимиграционен протест в Лондон

На 13 септември Лондон стана домакин на един от най-мащабните демонстрации в скорошната история на града - антиимиграционният протест на Томми Роби