България очаква финалните гласувания за присъединяването към еврозоната от 1 януари догодина.
Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия у нас, коментира пред БНР политическото и историческото значение на въвеждането на единната европейска валута в страната ни.
"Тази година България стана пълноправен член на Шенген. Това е един от символите на Европа и допринася за развитието на европейския пазар. Втората много символна и трансформираща сила е еврото. Това, което се случи с позитивните доклади на две институции – и на ЕК, и на ЕЦБ, е стъпка напред в този процес на пълна интеграция на България в европейското семейство".
Тя цитира едно от последните изследвания на Евробарометър, което сочи, че 83% е подкрепата на гражданите в еврозоната за еврото. В момента подкрепата за еврото в Хърватия е 64% - доста повече, отколкото когато страната се присъединява към еврозоната. Това, което виждаме като резултат, е стабилност и икономически растеж.
Еврозоната дава увереност на инвеститорите. Има много благоприятен ефект и върху пазара на труда - увеличаване на заплатите, по-голяма заетост. В Латвия и Естония успяха да привлекат много инвестиции в технологичните сектори. Еврото доказва положителната си стойност и има реален ефект върху живота на всеки един от нас.
Живеем в турболентен свят и колкото по-силна е еврозоната, толкова повече това увеличива нейната тежест в глобалната политика, в световната търговия, в интеграцията на веригите на доставка".
Чобанова цитира Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка, според която "евробанкнотите са циментът, който ни държи заедно като икономика".
„40% от глобалните трансакции са в евро. Силата на еврото е налице. Само заедно ще успеем да оцелеем сред всички тези несигурности и катаклизми, които се превръщат в част от нашето ежедневие".