Бившият командващ сухопътните сили на британската армия, генерал Патрик Сандърс, предупреди, че Обединеното кралство трябва да се подготви за война с Русия в рамките на пет години, като построи бункери и инвестира в противовъздушна отбрана.
В интервю за The Telegraph Сандърс заяви, че Обединеното кралство трябва да приеме, че войната с Путин до 2030 г. е „реална възможност“, предаде БГНЕС.
„Ако Русия спре военните действия в Украйна, те ще имат възможността в рамките на месеци да започнат ограничена атака срещу членка на НАТО, за чиято подкрепа ние ще бъдем отговорни, и това ще се случи до 2030 г.“
Той подчерта необходимостта от изграждане на бомбоубежища за цивилни и подземни командни центрове за военните в подготовка за атака, посочвайки Финландия като пример, който Обединеното кралство трябва да вземе предвид.
„Финландия има убежища за 4,5 милиона души. Тя може да оцелее като правителство и като общество под пряка ракетна и въздушна атака от Русия. Ние нямаме това“
Той също така отбеляза опасността от намаляване на британската армия.
„Британската армия в момента е твърде малка, за да оцелее повече от първите няколко месеца на интензивни боеве и ще ни трябва по-голяма“
В същото време той подчерта, че „коалицията на желаещите“ вече трябва да изпраща войски в Украйна, за да обучава нейната армия:
„Бих казал, че трябва да сме там сега, да провеждаме учения. Трябва да сме в Западна Украйна, помагайки на украинците с обучението и екипировката им“.
На въпрос от The Telegraph коя държава е следващата в списъка с атаки на Путин, той каза, че Великобритания е „близо до това да се превърне във враг номер едно“, защото е мобилизирала реакцията на международната общност в първите дни на войната в Украйна.
Макар да не вярва, че Европа ще се изправи пред „широкообхватна офанзива с руснаците, насочващи се към Берлин“, той вярва, че Москва ще се стреми да си върне елементи от Съветската империя, голяма част от която сега е част от НАТО. Той предполага, че сред уязвимите за атака области е норвежкият остров Шпицберген, който е стратегически важен и гарантира на Русия достъп до Северния Атлантик.
Генерал сър Патрик казва, че трите балтийски държави са очевидните следващи цели, включително предимно рускоезичният град Нарва в Естония. С британска бойна група в Естония, „британските войски биха били ангажирани от първия ден“, ако подобно нахлуване се случи.
Той също така предупреди за уязвимостта на някои датски и шведски острови, както и Сувалкския пролом.
„Ако превземат този участък, ще могат да установят комуникация от Калининград до Беларус, която заема проруска позиция, и напълно да изолират и отрежат всички сухопътни граници на трите балтийски държави“