270 жилища в 3 многофамилни сгради са обновени през 2024 г., съобщи правителствената информационна служба.
На редовното си заседание министрите одобриха доклада за напредъка по изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради през 2024 г.
Общо 270 жилища в 3 многофамилни сгради на територията на Столична община са обновени по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради през 2024 г. Това става ясно от одобрения от правителството доклад за напредъка по нейното изпълнение през миналата година.
Управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма е в своята заключителна фаза. Към 31 декември 2024 г. със стартирани дейности са 99,9% от всички 1969 сгради с действащи договори за целево финансиране. Общият брой на реновираните блокове в страната от старта й през 2015 г. до края на 2024 г. е 1968.
По програмата са сключени договори за целево финансиране на 2022 сгради. През 2023 г. поради недостиг на финансов ресурс са прекратени контрактите за 52 от тях. В края на същата година от МРРБ е осигурен ресурс и са подписани двустранни споразумения за трансфер на средства с 6 общини за енергийно обновяване на 48 от блоковете. Поради несъответствие с изискването за финансиране чрез двустранно споразумение в една от общините отпаднаха 4 сгради. През декември 2024 г. по инициатива на сдружението на собствениците е прекратено споразумението за трансфер на средства за друга сграда. Така двустранните споразумения за трансфер на средства за енергийно обновяване към края на миналата година са 47 на национално ниво.
В резултат от изпълнението на мерките по програмата се намаляват разходите за отопление на домакинствата и са подобрени условията за живот в сградите. Извършените обновителни работи по тях създадоха приятна жизнена среда, която доведе до промяна в облика на цели квартали. Изпълнените мерки допринесоха за подобряване на качеството на околната среда, вследствие на спестени емисии на парникови газове. Създаде се и допълнителна заетост в строителния сектор, транспортния бранш, складове, логистичните центрове и др.
Ето какви решения взе още Министерският съвет на редовното си заседание:
Приема се Правилник на Националния иновационен фонд
Министерският съвет прие постановление за приемане на Правилник на Националния иновационен фонд. Създаването на НИФ е предвидено в Закона за насърчаване на научните изследвания с цел да се отговори адекватно на съвременните предизвикателства и нуждите на българската икономика, както и на отделните участници в иновационната екосистема при определяне и развитие на иновационните политики в България.
Новосъздаденият правилник ще предостави конкретни механизми за подпомагане на иновационни проекти, което ще улесни достъпа на малки и средни предприятия, както и на стартъпи до финансиране.
Създаването на НИФ няма да доведе до увеличаване на щатните бройки в държавната администрация. Необходимото кадрово обезпечаване ще се осъществи за сметка на намаляване на числеността на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и на Министерството на иновациите и растежа, чрез извършване на компенсирани промени в техните устройствени правилници.
Правителството се разпореди с имоти
Правителството предостави безвъзмездно на Държавния авиационен оператор управлението на имот - публична държавна собственост на територията на „Летищен комплекс - София“. Той е част от „ВИП терминал“. С Решение на МС № 493 от 20.07.2023 г. теренът, управляван от ДАО, е прехвърлен на Министерство на здравеопазването за изграждане на хеликоптерна площадка за нуждите на спешната медицинска помощ по въздух. След стартирана процедура по регистрация, ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ е изразила становище, че посоченият имот не отговаря на изискванията за вертолетно летище. Поради това имотът е с отпаднала необходимост за Министерството на здравеопазването и отново се предоставя за управление от ДАО.
Одобрени са допълнителни разходи за персонал по бюджета на КЗК
Правителството одобри допълнителни разходи за персонал по бюджета на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за 2025 г. в размер на 445 000 лева.
Средствата са предназначени за изплащане на дължими обезщетения на предходния състав на комисията за неизползван отпуск и за придобито право на пенсия. По този начин ще се гарантира законосъобразното приключване на трудовите правоотношения с предишните членове на изборния състав и спазване на финансовата дисциплина на КЗК.
Одобрените допълнителни разходи ще спомогнат да бъдат осигурени необходимите финансови ресурси за текущата издръжка на комисията през 2025 година.
Правителството даде съгласие за почетен консул на Източен Тимор в София
По предложение на източнотиморската страна, Министерският съвет даде съгласие за откриване на консулство на Демократична Република Източен Тимор в Република България, ръководено от почетно консулско длъжностно лице, със седалище в София и с консулски окръг, обхващащ територията на Република България, и Станислав Димитров Коев - български гражданин, да изпълнява функциите на почетно консулско длъжностно лице на Демократична Република Източен Тимор в Република България, със седалище в София и с консулски окръг, обхващащ територията на Република България.
Очаква се решението да спомогне за засилването на двустранното сътрудничество с Източен Тимор в търговско-икономическата сфера, културата, образованието и др.
Правителството прие Програма за подпомагане на българските общности, организации и медии в чужбина за 2025 г. и отпусна допълнителни средства по бюджета на МВнР за нейното изпълнение
Министерският съвет прие Програма за подпомагане на българските общности, организации и медии в чужбина за 2025 г. и одобри допълнителни разходи в размер на 180 000 лв. по бюджета на Министерството на външните работи.
Програмата е насочена към българските общности и организации в чужбина, които във време на непрекъснат информационен обмен играят важна роля на свързващо звено между различни представители на диаспората ни, допринасяйки за навременното осведомяване на сънародниците ни за процеси, събития и инициативи във и отвъд пределите на България.
Чрез Програмата ще бъдат подкрепени инициативи на български общности, организации и медии в държавите от Западните Балкани и от Източна Европа с традиционно българско население, насочени към създаване на капацитет за идентифициране и противодействие на фалшиви новини, дезинформация и външна намеса и информационното манипулиране.
Правителството даде съгласие за назначаване на нов почетен консул на Естония в България
Министерският съвет прие решение за оттегляне на съгласието Борис Халачев да изпълнява функциите на почетен консул на Естония в София поради неговата кончина. Със същото решение МС дава съгласието си за назначаване на Богомил Маринов за почетен консул на Естония в София с консулски окръг Област София.
Назначаването на г-н Маринов, който е български гражданин, юрисконсулт и предприемач по професия, ще разкрие допълнителни възможности за обогатяване на двустранните отношения в широк кръг от области и ще допринесе за поддържането на връзки и партньорства между представители на българските и естонските културни и бизнес среди.
Осигуряването на активно почетно консулско присъствие на Естония в София е от съществено значение в стремежа за по-нататъшно задълбочаване на дипломатическите отношения.
Правителството даде съгласие за назначаване на почетен консул на Индонезия във Велико Търново
Във връзка с получено от индонезийската страна уведомление за изтичане на мандата на почетното консулско длъжностно лице на страната в Банско, Министерският съвет оттегли даденото съгласие за откриване на консулство, ръководено от почетно консулско длъжностно лице, и за назначаване на почетно консулско длъжностно лице на Индонезия в Банско.
По предложение на индонезийската страна Министерският съвет даде съгласие за откриване на консулство, ръководено от почетно консулско длъжностно лице, на Република Индонезия във Велико Търново и за назначаването на г-н Георги Шопов на поста почетно консулско длъжностно лице на Индонезия, със седалище във Велико Търново и с консулски окръг, обхващащ територията на областите Велико Търново, Габрово, Ловеч и Търговище.
Очаква се решението да спомогне за засилването на двустранното сътрудничество с Индонезия в търговско-икономическата сфера, културата, образованието и др.
Приет е доклад за изпълнението към 30 юни на Плана за действие за 2025 година с мерките, произтичащи от членството на България в ЕС
С Решение на Министерския съвет беше приет доклад за изпълнението на Плана за действие за 2025 година с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз, към 30 юни 2025 година.
От общо 143 мерки със срок за изпълнение до 30 юни, са изпълнени 76 мерки. Неизпълнените мерки са 67. Процентът неизпълнени в срок мерки е 46.8 %. 45 от неизпълнените мерки са законопроекти, от които 21 са внесени за разглеждане в 51-то Народно събрание.
Необходими са допълнителни усилия за преодоляване на закъсненията и изпълнение на мерките от Плана в рамките на заложените срокове, за да се избегнат нови процедури за нарушение срещу България от страна на Европейската комисия.
Особена загриженост предизвикват тези от процедурите, които се намират в съдебна фаза и по които Европейската комисия е поискала от Съда на ЕС налагане на имуществени санкции на България.
В Приложение № 2 към доклада са посочени 29 ненотифицирани директиви на Европейския съюз в областта на вътрешния пазар със срок за въвеждане до края на месец ноември 2025 г., като 20 от тях са били със срок на въвеждане до 31 май 2025 г. Тези директиви са включени в т.нар. Табло на Вътрешния пазар и конкурентоспособността (Single Market and Competitiveness Scoreboard).
През 2025 г. продължава осъществяването на засилен текущ мониторинг в рамките на координационния механизъм по въпросите на ЕС на мерките, произтичащи от членството на Република България в ЕС в Плана за действие за 2025 г.
Правителството одобри позицията на България за Съвет „Общи въпроси“
Министерският съвет одобри позицията на България за участие в заседанието на Съвет „Общи въпроси“ (СОВ), което ще се проведе на 18 юли 2025 г. в Брюксел.
Европейската комисия ще представи пакет от законодателни предложения за Многогодишната финансова рамка след 2027 г., като Съветът ще проведе първи политически дебат по него.
Министрите ще обсъдят предложението на Испания за включване на езиците каталонски, баски и галисийски, ползващи се с официален статут в Испания, в езиковия режим на Европейския съюз.
Председателството ще информира държавите членки за хоризонталния подход, който смята да приложи по отношение на темата за опростяването на европейското законодателство.
Приет е План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението
Министерският съвет прие Решение за приемане на План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението.
Планът включва мерки, свързани с организацията за ранно предупреждение на населението на областно и общинско ниво, предоставянето на информация до населението за екстремни метеорологични явления, реда за ранно предупреждение на населението, идентифициране на институции и организации със системи за мониторинг на процеси, явления, прогнози и др., свързани с използване на BG-ALERT, увеличаване на броя на компетентни органи с възможности за използване на системата BG-ALERT.
Компетентни институции за изпълнение на Плана са министерства, ведомства, организации, областни управители и кметове на общини.
Одобрени са българските позиции за участие в заседанието на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“, формат „Вътрешни работи“
Министерският съвет одобри позициите на Република България, от компетентност на Министерството на вътрешните работи, за участие в неформалното заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи", формат „Вътрешни работи", което ще се проведе на 22 юли 2025 г. в гр. Люксембург, Люксембург.
Темите от заседанието са: Стратегията на Европейския съюз за готовност - как да се подобри гражданската готовност, устойчивост и предотвратяване на кризи в ЕС и неговите държави членки в контекста на променящия се пейзаж на заплахите; Ключови аспекти към ефективна система за връщане; Прилагане на нови и иновативни решения за управление на незаконната миграция.
Министерският съвет прие за сведение резултатите от редовното заседание на Съвета на енергийните министри на ЕС
Министерският съвет прие за сведение доклада с резултатите от участието на България в редовното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика", част „Енергетика", проведено на 16 юни 2025 г. в град Люксембург, Велико херцогство Люксембург.
По време на заседанието енергийните министри от ЕС дискутираха представената от ЕК на б май 2025 г. Пътна карта REPowerEU. По тази тема България посочи, че всички действия за намаляване на енергийната зависимост на ЕС следва да водят до повишаване на конкурентоспособността и енергийната сигурност. Страната ни споделя мнението, че мерките от Пътната карта следва да се предприемат постепенно и в координация с държавите членки, като се вземат предвид техните национални особености по отношение на нуждите от доставки и алтернативите. Българската страна обръща внимание и върху необходимостта от навременни действия и финансиране на равнище ЕС, за да се покрият допълнителните разходи на държавите за диверсификация, осигуряване на достъпни енергийни цени, както и инфраструктура за съхранение на енергия.
С подкрепата на 25 държави от Съюза бяха приети и заключения на Председателството относно укрепването на Енергийния съюз чрез засилване на енергийната сигурност.
България подкрепи окончателния текст на заключенията на Председателството и посочи, че страната ни приветства поставения акцент върху засиленото развитие на междусистемните връзки и необходимостта от подкрепа за стратегически проекти от общ интерес, както и усилията за ускорено въвеждане на чисти енергийни източници. С позицията си нашата страна подчерта и значението на справедливия преход и необходимостта от целенасочена подкрепа за държавите с висока зависимост от въглеродно-интензивни горива, в т.ч. - и чрез подходящо финансиране от ЕС.
Над 1,7 млрд. лв. ще бъдат събрани във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ през 2025 г.
Приходи в размер на 1.783 млрд. лв. ще бъдат събрани във фонд „Сигурност на електроенергийната система" през 2025 г. Това е предвидено в бюджета на фонда, одобрен на днешното заседание на Министерския съвет. Най-големият дял от приходите се очаква да бъдат от продажба на квоти за емисии парникови газове - 1.418 млрд. лв.
Със събраните средства ще бъдат покривани разходите на „Национална електрическа компания" ЕАД, включително и за минали регулаторни периоди, произтичащи от статута й на обществен доставчик според Закона за енергетиката. От приходите, събрани във фонда, ще бъдат предоставяни премии на топлофикационни централи и когенерации, както и на обекти с обща инсталирана мощност 500 kW и над 500 kW по Закона за енергията от възобновяеми източници.
Фонд „Сигурност на електроенергийната система" бе създаден през м. юли 2015 г. с цел покриване на разходите на обществения доставчик НЕК, произтичащи от задълженията муза изкупуване на електроенергия по преференциални цени. По закон във фонда се събират по 5% от месечните приходи от продажба на електроенергия на производителите и вносителите в страната, от таксите за достъп и пренос на електрическа енергия и природен газ, както и от достъп и съхраняване на природен газ. Във фонда постъпват и приходите от продажба на квоти емисии парникови газове, както и от цена „задължение към обществото".
„ЗСК-Девня“ АД ще добива варовици от находище „Петров дол“
„ЗСК-Девня" АД, гр. Варна, ще добива строителни материали - варовици, от находище „Петров дол". Това е регламентирано в решение на Министерския съвет, взето на днешното му заседание, с което дружеството е определено за концесионер. Находище „Петров дол" е разположено в землището на едноименното село, област Варна. Концесията за него се предоставя за срок от 35 години, като през този период „ЗСК- Девня" АД ще вложи над 349 640 лева за добива. Очакваните концесионни плащания за целия период на договора надхвърлят 1. 085 млн. лв. В съответствие с изискванията на Закона за подземните богатства приходите от тях постъпват в държавния бюджет и в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ - в случая това е община Провадия.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в шестмесечен срок да проведе преговори и да сключи договор за концесия със „ЗСК- Девня" АД.
„ДЖИ ТРЕЙД ЛОДЖИСТИК“ ЕООД е новият концесионер на находище „Вишовград“
Дружеството „ДЖИ ТРЕЙД ЛОДЖИСТИК" ЕООД, с. Стряма, е новият концесионер на находище „Вишовград", от което се добиват строителни материали - варовици. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки промяната, поискана от предишния концесионер.
Находище „Вишовград" се намира на територията на област Велико Търново. Концесията за него е предоставена на „Стрела-92" ООД, гр. Велико Търново, през м. октомври 2013 г. за срок от 35 години.
Възможността за прехвърляне на права и задължения по предоставена концесия е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за прехвърляне на правата и задълженията по предоставената концесия.
„Находище Скравена“ ЕООД е новият концесионер на находище „Скравена“
Софийското дружество „Находище Скравена" ЕООД е новият концесионер на находище „Скравена", от което се добиват строителни материали - варовици. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки промяната, поискана от предишния концесионер.
Находище „Скравена" се намира на територията на община Ботевград. Концесията за него е предоставена през м. декември 2004 г. за срок от 25 години на „Автомагистрали Хемус" АД (понастоящем „Витез Проспект" АД). С решение от м. септември 2024 г. Министерският съвет прие предложението на концесионера за удължаване на първоначалния срок на концесията с 25 години, считано от 8 март 2025 г.
Възможността за прехвърляне на права и задължения по предоставена концесия е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за прехвърляне на правата и задълженията по предоставената концесия.
С 28 години се удължава концесионният договор за находище „Дуранкулак“
С 28 години ще бъде удължен концесионният договор за находище „Дуранкулак", разположено на територията на община Шабла, област Добрич. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, приемайки промяната, поискана от концесионера - „Проучване и добив на нефт и газ" АД, гр. София. От дружеството мотивират искането си с наличието на оставащи запаси в находището, които биха останали неиззети.
Концесионният договор за находище „Дуранкулак" е сключен през 2004 г. и влиза в сила от 13 август 2003 г. От него се добива природен газ.
Министерският съвет измени също обхвата и размера на дължимата от концесионера банкова гаранция, която вече ще обезпечава изпълнението на всички договорни задължения и условия за осъществяване на концесията. До момента концесионерът е предоставял необходимата банкова гаранция в съответствие със старите правила, валидни към датата на подписване на договора. След въвеждането на по-широк обхват на банковата гаранция, вноските за рекултивация също ще бъдат финансово обезпечени с нея.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за удължаване на срока на предоставената концесия за добив на подземни богатства.
С 15 години се удължава концесионният договор за находище „Люляците“
С 15 години ще бъде удължен концесионният договор за находище „Люляците“, разположено на територията на областите София и Софийска. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, приемайки промяната, поискана от концесионера - „МДЗ-Балша" АД. От дружеството мотивират искането си с наличието на запаси в находището, които биха останали неиззети.
Концесионният договор за находище „Люляците" е сключен през 2008 г. с „МДЗ- Балша" АД за срок от 25 години, като същият е в сила от 3 ноември 2000 г. - датата на прехвърляне на собствеността по приватизационния договор.
От находището се добиват строителни материали - варовици и доломити.
Министерският съвет измени и обхвата и размера на дължимата от концесионера банкова гаранция, която вече ще обезпечава изпълнението на всички договорни задължения и условия за осъществяване на концесията. До момента концесионерът е предоставял необходимата банкова гаранция в съответствие със старите правила, валидни към датата на подписване на договора. Актуализират се и договорните клаузи, регламентиращи контролните правомощия на министъра на енергетиката, както и отговорността на концесионера при неизпълнение на договорни задължения.
Правителството одобри позициите на България за неформалното заседание на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“, част „Правосъдие“, в Копенхаген
С протоколно решение Министерският съвет одобри позициите на България за неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи“, част „Правосъдие“, което ще се проведе на 23 юли в Копенхаген. Това е първият за Датското председателство съвет в този формат.
Министрите на правосъдието ще обсъдят в Копенхаген намаляването на административната тежест за малките и средни предприятия на базата на предложение за изменение на Общия регламент за защита на данните (Регламент (ЕС) 2016/679, по-известен като GDPR). Предложението е да се разширят някои смекчаващи мерки, налични за малките и средни предприятия. Целта е да се разшири прилагането на дерогацията (изключването) по отношение на задължението за поддържане на регистър на дейностите по обработване на данни, което в момента се прилага за предприятия или дружества с по- малко от 250 служители, освен ако има вероятност извършваното обработване да породи риск за правата и свободите на субектите на данни.
Ще бъде обсъдена също борбата срещу организираната престъпност и справянето с т.нар. престъпни кланове. Престъпните обединения и международните престъпни мрежи, състоящи се от кланове на престъпни фамилии и банди от мафиотски засягат институционалните устои и върховенството на закона и поставят под въпрос бъдещето на демократичното управление в европейското общество. Настоящата стратегия на ЕС за борба с организираната престъпност определя областите, в които са необходими засилени усилия.
Одобрен е План за 2025 - 2026 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България
Правителството одобри План за 2025 - 2026 г. за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България (2019 - 2030 г.). Документът включва мерки за насърчаване на активния живот на възрастните хора на национално и регионално ниво чрез създаване на възможности за заетост, учене през целия живот, подобри условия на труд и включване в обществения и културния живот. Планът съдържа и мерки за стимулиране на самостоятелния живот на възрастните хора и за подобряване на тяхното здравословно състояние.
Планът е разработен от междуведомствената работна група по демографските въпроси към министъра на труда и социалната политика с участието на националните държавни институции, Националния статистически институт, Българската академия на науките, социалните партньори, Националното сдружение на общините в Република България и Българския червен кръст. Дейностите, заложени в него, са в отговор на предизвикателствата, породени от застаряването на населението.
Финансиране на мерките е чрез бюджетите на множество компетентни ведомства, Програма „Развитие на човешките ресурси”, други оперативни програми, както и финансиране по европейски и други международни проекти.
Приет е План за действие за периода 2025 - 2026 г. за изпълнение на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2030
Правителството прие План за действие за периода 2025 - 2026 г. за изпълнение на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2030 и Отчет на Плана за действие за периода 2023 - 2024 г.
Основният фокус е поставен върху мерките в областта на заетостта и образованието. Планирани са дейности за насърчаване на икономическата активност чрез създаване на възможности за интеграция на неравнопоставените групи на пазара на труда и повишаване качеството на работната сила в контекста на дигитализацията на икономиката и справедливия преход към климатична неутралност.
С цел превенция на бедността и социалното изключване в Плана са заложени мерки за повишаване на обхвата на децата и учениците в задължително предучилищно и училищно образование, намаляването на дела на отпадналите и преждевременно напусналите училище. Предвидени са и дейности за насърчаването на дигиталната грамотност на учениците, подобряването на достъпа на уязвими групи до медицинска помощ и утвърждаването на ролята на здравните медиатори.
Планирани са и мерки за насърчаване стартирането и развитието на социални предприятия, повишаване на равнищата на средната и минималната работна заплата, увеличаване на размерите на пенсиите. Документът включва и дейности за създаване на условия и гаранции за равнопоставеност и пълноценно участие на хората с увреждания във всички области на обществения живот, подобряване на достъпа до качествени социални и интегрирани услуги и на жилищните условия на уязвимите групи.
Кабинетът предлага Микеле Санторелли за орден „Св. Св. Кирил и Методий“ - първа степен
Министерският съвет предлага Микеле Санторелли да бъде награден с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен за неговите заслуги в областта на образованието и културата.
Микеле Санторелли от 30 години живее и развива бизнес в България, като през 2024 г. получава и българско гражданство. Неуморен защитник е на каузата за равен достъп до образование и социално включване на хора със специални потребности. Санторелли е ангажиран с подобряването на социалната среда за хората с увреждания у нас.
Учредител е на фондация „Творци на надеждата“, както и съосновател на хокейния отбор за деца с увреждания „Непримиримите“, с които активно подпомага младите хора в неравностойно положение. Той не само подкрепя креативността и таланта на децата, популяризира творчеството им, но и съдейства за тяхната успешна реализация в обществото. Организатор е на редица благотворителни инициативи за набиране на средства за хора с увреждания.
Микеле Санторелли активно подпомага образованието и науката, насърчавайки сътрудничеството между Университета по хранителни технологии (УXT) в Пловдив и италиански академични и бизнес институции. Подкрепя и създава възможности за обмен на знания и иновации, като дарява ресурси, включително финансови средства и технологично оборудване, подпомагащи академичната дейност на университета. Също така организира и учебни практики и стажове за студентите по УХТ и учениците от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в Пловдив.
Правителството прецизира Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав
Министерският съвет одобри промени в Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България, с които се прецизират условията и редът за заемане на академичната длъжност „доцент“.
В момента за тази длъжност се провежда конкурс, в който участва 7-членно научно жури. То класира кандидатите с явно гласуване и ги предлага за избор от факултетния или научния съвет. От своя страна факултетният или научният съвет взема решението за избор на доцент. В деня на утвърждаване на този избор възникват и трудовите правоотношения между избрания кандидат и съответното виеше училище. Успоредно с това в правилника има и допълнително изискване за утвърждаване на избора от ректора или ръководителя на научната организация, за да бъде сключен трудов договор. Такова изискване обаче не се съдържа нито в Закона за развитието на академичния състав в Република България, нито в Закона за висшето образование, което създава неяснота, правна несигурност и допълнителна административна тежест.
С одобреното решение днес текстовете се прецизират така, че да не се изисква допълнително утвърждаване от страна на ректора, за да отговарят в максимална степен на законовите разпоредби.
137 работодатели ще сключват договори за обучение на студенти
През академичната 2025/2026 година 137 работодатели ще имат право да сключват договори за обучение на студенти и да им осигурят работно място след успешно завършване. Списъкът с компаниите беше одобрен днес от Министерския съвет.
Държавата ще покрива разходите за следването на тези студенти, като целта на финансовата подкрепа е да се подобри връзката между висшето образование и потребностите на икономиката и да се стимулира обучението във важни за развитието на страната специалности, където има недостиг на висококвалифицирани кадри.
Работодателите в списъка, одобрен от Министерския съвет, са предложени от шестима министри - на икономиката и индустрията, на здравеопазването, на енергетиката, на земеделието и храните, на транспорта и съобщенията и на иновациите и растежа.
В проекта на Списъка със специалностите, за обучението по които се осигуряват средства от държавния бюджет за учебната 2025 - 2026 година, са включени общо 76 специалности, изучавани в държавните висши училища. Те са предимно от области на висшето образование „Технически науки“ и „Здравеопазване и спорт“, като е предвидена възможността за сключване на 2016 договора със студенти.
Правителството отпусна над 18,5 млн. лв. за обезщетения в образованието
Правителството отпусна 18 916 901 лв. за финансово осигуряване на дейности по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“ за 2025 година. Средствата са за изплащане на обезщетения за месеците януари - април 2025 г. при намаляване на числеността на персонала в образователните институции, при промяна на структурата и състава, както и при прекратяване на трудовите правоотношения на друго основание.
Необходимите средства за изпълнение на настоящия проект на акт ще се осигурят за сметка на разчетените средства за национални програми за развитие на образованието за 2025 г. в централния бюджет.
Кабинетът предлага Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив да се нарича Академия по национална и информационна сигурност
Правителството предлага на Народното събрание Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив да се преименува на „Академия по национална и информационна сигурност“ като запази своя статут на специализирано частно виеше училище.
Академичният съвет на висшето училище мотивира промяната с аргументите, че сегашното име в значителна степен вече не отговаря на неговия профил с новите дисциплини и специалности в сферата на националната, регионалната и глобалната сигурност във висшето образование, както и в областта на новите информационни технологии в епохата на дигитализация.
Новото наименование гарантира по-точно възприемане на образователния и научен профил, базиран основно в областта на сигурността, управлението и информационните технологии, се посочва още в мотивите. Отбелязва се също, че в бъдещата академия специално място ще се отделя на обучението, свързано с изкуствения интелект в контекста на новите информационни и комуникационни технологии във всички сфери и особено в областта на националната и глобалната сигурност.
Висшето училище има успешна реализация в България, редица международни проекти и увеличаващи се чуждестранни студенти.
Подобрява се организацията в процеса на прилагане на Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г.
Правителството прие постановление, с което се осигурява възможност за запазване и след 31.12.2025 г. на допълнителния персонал, назначен в Управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. и в Държавен фонд „Земеделие“ и одобрен с предходно министерско решение. Той ще работи за нуждите и в срока на прилагане на Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони на република България за периода 2023 - 2027 г. със средства от Техническа помощ. Същото се отнася и за допълнителния персонал на Местните инициативни групи, изпълняващи стратегии за „Водено от общностите местно развитие“, финансирани със средства от интервенция П.Ж.5 „Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие“.
Целта е да се гарантира достатъчен административен капацитет в Управляващия орган на Плана за ефективното му прилагане, както и в Местните инициативни групи за изпълнение на стратегии за „Водено от общностите местно развитие“.
Правителството одобри доклада от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство
Министерският съвет одобри резултатите и взетите решения на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което се проведе на 23 и 24 юни 2025 г. в гр. Люксембург, Велико херцогство Люксембург.
Съветът обсъди свързаните с търговията въпроси на селското стопанство. Министрите посочиха необходимостта от съставянето на списък с общи принципи, ръководещи търговските отношения на ЕС с трети държави в областта на селското стопанство. В този контекст те подчертаха значението на диверсифицирането на търговските отношения, за да се насърчат нови възможности за износ и да се намалят критичните зависимости, както и на защитните механизми, защитаващи чувствителните пазари и постигайки добър баланс между офанзивните и дефанзивните интереси.
Министрите проведоха политически дебат по законодателното предложение на Европейската комисия за опростяване прилагането на Общата селскостопанска политика (ОСП) („Омнибус“ за селското стопанство). Много делегации поставиха под въпрос въвеждането на орган, отговарящ за управлението на данните в рамките на ОСП, като считат, че това би се превърнало в административна тежест за националните администрации, без никакво съществено опростяване за земеделските производители. Министрите посочиха, че частично биологичните ферми и стопанствата в преход към биологично земеделие, също следва да се възползват от предложените дерогации за биологичните земеделски производители. Редица делегации заявиха, че правилата за използване на средства от селскостопанския резерв не трябва да бъдат променяни на този етап. Държавите членки продължиха да настояват за силен и целеви бюджет за ОСП. Няколко делегации отново подчертаха, че предложението за Регламент следва да бъде дебатирано в рамките на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство.
Одобрен е Годишният отчет за дейността на НЗОК за 2024 година
Министерският съвет прие Решение за одобряване на Годишния отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2024 година.
Отчетът съдържа информация за организацията и управлението на Националната здравноосигурителна каса и представя подробно дейността на НЗОК за 2024 година.
Според него през 2024 г. НЗОК е предсказуема, прозрачна обществена институция, управляваща обществения ресурс адекватно на целите си и в съответствие с промените, настъпващи в обществено-политическия живот, така че да се гарантира свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ, при спазване на принципите за законосъобразност, добро финансово управление, контрол и прозрачност.
През 2024 г. дейностите в системата на здравното осигуряване са гарантирани чрез прилагането на първите тригодишни национални рамкови договори за периода 2023- 2025 г.
На основание чл. 45, ал. 35 от Закона за здравното осигуряване през отчетния период с решение на Надзорния съвет на НЗОК е приет механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК през 2024 г. за медицинските изделия, заплащани напълно в условията на болничната медицинска помощ и методика за прилагане на механизма.
Предприети са мерки за усъвършенстване на организацията по договаряне и контрол на качеството на медицинската и денталната помощ и работата на аптеките.
Предприети са действия за извършването на пълна дигитализация и постигането на високо качество на процесите, свързани с осигуряването на медицинска и дентална помощ на здравноосигурените лица.
През 2024 г. са надградени информационните системи на НЗОК във връзка с редица промени в нормативната уредба.
През 2024 г. НЗОК е сертифицирана по международния стандарт БДС ISO 37001:2016 за борба с корупцията.
Продължават действията по укрепване и развитие на административния капацитет чрез повишаване на квалификацията на служителите и подобряване на работната среда.
Одобрен е Годишният отчет за изпълнението на бюджета на НЗОК за 2024 г.
Министерският съвет на Република България прие Решение за одобряване на Годишния отчет за изпълнението на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. Годишният отчет за изпълнението на бюджета на Националната здравноосигурителна каса е одобрен от Надзорния съвет на НЗОК.
Със Закона за бюджета на НЗОК за 2024 г. са одобрени приходи и трансфери - всичко вразмерна8 168 353,1 хил. лв., съответно разходи и трансфери-всичко в размер на 8 168 353,1 хил. лв.
Общият размер на отчетените от НЗОК към 31.12.2024 г. приходи и трансфери - всичко възлиза на 8 345 170,6 хил. лв. В сравнение с отчета за 2023 г. се отчита увеличение с 1 278 997,5 хил. лв. или с 18,1 %, което основно се дължи на увеличения размер на здравноосигурителните приходи.
Към 31.12.2024 г. са отчетени разходи и трансфери - всичко в размер на 8 340 238,4 хил. лв. Увеличението спрямо отчета за 2023 г. е в размер на 1 293 831,4 хил. лв., или ръст от 18,4 % спрямо отчетените през предходната година.
Отчетени са здравноосигурителни плащания в размер на 8 020 567, 2 хил. лв., или увеличение от 1 234 400,5 хил. лв. ( 18,2%) спрямо отчета за 2023 г.
В резултат на отчетените към 31.12.2024 г. приходи и трансфери - всичко в общ размер на 8 345 170,6 хил. лв., спрямо отчетените разходи и трансфери - всичко в общ размер на 8 340 238,4 хил. лв., се формира положително бюджетно салдо за годината в размер на 4 932,2 хил. лв.
Приета е промяна в състава на Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина
Министерският съвет прие Решение за промяна в състава на Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. На мястото на д-р Евгени Тасовски като представител на фармацевтичната индустрия е определен г-н Деян Денев.
Господин Денев е изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Завършил е право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експерт е по българско и европейско фармацевтично законодателство и лекарствена политика. Той има повече от 20 години опит в областта на регулацията, ценообразуването и реимбурсацията на лекарствените продукти.
Г-н Денев е бил член на Комисията по прозрачност като представител на фармацевтичната индустрия в периода от 2008 г. до 2013 г. и е представлявал Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от януари 2014 г. до януари 2015 г. Той също така е съпредседател на специалната работна група за Централна и Източна Европа на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации и член на Управителния съвет на Българската организация за верификация на лекарства (БОВЛ). Владее английски език.
Комисията за защита на личните данни ще бъде включена в списъка на административните органи по системна интеграция
Министерският съвет прие допълнение на РМС № 727 от 05.12.2019 г. за определяне на органи, които възлагат дейности по системна интеграция на системния интегратор - „Информационно обслужване“ АД.
С решението се дава възможност за повишаване на мрежовата и информационна сигурност и гарантиране на информационната и комуникационна инфраструктура на Комисията за защита на личните данни. По този начин се създават оптимални условия за независимия надзорен орган за изпълнение на възложените му функции по Общия регламент относно защитата на данните, Закона за защита на личните данни и Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
Правителството одобри доклада на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност за 2024 г.
Правителството одобри доклада на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките за изпълнение на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии е двойна употреба през 2024 г.
През 2024 г. Междуведомственият съвет към Министерския съвет е провел 9 заседания. На тях са разгледани заявленията на 210 фирми за издаване на лицензи и удостоверения за регистрации, както и за промяна на обстоятелствата, настъпили след тяхното издаване.
Предстои докладът да бъде предоставен на Народното събрание, а след неговото одобрение ще бъде публично достъпен на интернет страницата на Междуведомствения съвет.
Правителството одобри резултатите от третата сесия на Българо- унгарската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество
Правителството прие Решение за одобряване на резултатите и утвърждаване на Протокола от третата сесия на Българо-унгарската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество. Тя се проведе в периода 28-29 май 2025 г. в гр. София, България.
Заседанието се състоя в изпълнение на договореностите между съпредседателите на българската и унгарската част на комисията и съгласно действащото Споразумение за икономическо сътрудничество между двете държави.
Българската делегация бе ръководена от министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, в качеството му на председател на българската част на междуправителствената комисия.
Унгарската делегация бе ръководена от Петер Сиярто, министър на външните работи и търговията на Унгария и председател на унгарската част на комисията.
По време на сесията бяха обсъдени икономическите отношения между двете страни, както и възможности за разширяване на сътрудничеството в редица ключови области, включително икономика, индустрия, иновации, инвестиции, енергетика, транспорт и съобщения, селско стопанство и други сектори от взаимен интерес.
Правителството одобри позицията на България за неформалното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност
Правителството одобри позицията на България за неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (вътрешен пазар и индустрия), което ще се проведе на 17 и 18 юли 2025 г. в Копенхаген, Дания. Ръководител на българската делегация ще бъде извънредният и пълномощен посланик на Република България в Кралство Дания Драгомир Заков.
По време на заседанието ще бъдат обсъдени теми свързани с „Балансиране на енергоемките индустрии и чистите технологии при екологичния преход на ЕС", „Разгръщане на потенциала на квантовите технологии по отношение на конкурентоспособността и сигурността", „Максимално използване на биотехнологичната революция", както и „Предприемачество и иновации" и „Мобилизиране на частно финансиране".
Насърчаването на конкурентоспособността на ЕС е ключов приоритет, който изисква значителни инвестиции - както публични, така и частни, чрез които европейската икономика да създава и внедрява иновативни технологии и да преодолее разликата в производителността спрямо конкуренти като САЩ и Китай. Публичните капитали за технологична модернизация на МСП, както и за стартиращи и разрастващи се иновативни предприятия, ще създадат предпоставки за устойчивост и растеж и ще привлекат допълнителни капитали от частния сектор.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2025 г. за финансиране на фестивални събития и чествания, свързани с популяризиране постиженията на съвременното българско изкуство и култура, и допълнителни трансфери по бюджетите на община Исперих и на община Копривщица.
Средствата в размер на 3 816 400 лв. ще бъдат предоставени с цел популяризиране постиженията на съвременното българско изкуство и култура, утвърждаване имиджа на България и българските изкуства в контекста на европейската културна карта и използването на капацитета на страната за постигане на значими приоритети във всички области на културата и изкуствата, както и в сферата на културното наследство.
Проектите, заявени по програмата, са с голяма международна и национална значимост, които дават възможност/гаранция за престижно международно участие - обмен и презентация на изкуствата, перспективи за възможни международни партньорства, притежават авторитет и признание сред културната общност и професионалните среди.
Одобрена е бюджетната процедура за 2026 година
Със свое решение правителството одобри бюджетната процедура за 2026 година. Целта й е да се създаде необходимата организация и координация в процеса на бюджетно планиране и съставяне и актуализиране на средносрочната бюджетна прогноза и на законопроекта за държавния бюджет на Република България за следващата година. Определени са сроковете, разпределението на отговорностите и изискванията към разпоредителите с бюджет.
Във връзка с въвеждането на еврото от януари 2026 г. информацията и документите по бюджетната процедура ще се изготвят в евро по официалния валутен курс от 1,95583 лева за 1 евро.
С решението се прецизират текстовете, касаещи процедурата по разглеждане и одобрение от Министерския съвет на инвестиционните проекти, които ще се финансират с държавни и/или държавногарантирани заеми през 2026 г., в сьответствие с настьпилите промени в нормативната уредба.
Програмен формат на бюджет за следващата година ще прилагат всички първостепенни разпоредители, чиито бюджети са част от държавния бюджет, с изключение на Народното събрание и на съдебната власт, за които това е уредено в закон. Това е инструмент на правителството за повишаване на качеството на управление на публичните финанси, подобряване процесите на планиране и изготвяне на проектобюджетите на бюджетните организации, повишаване на прозрачността и отчетността на бюджетните системи.
Бюджетната процедура е съобразена със сроковете по Закона за публичните финанси.
Министър Жечо Станков ще ръководи българската делегация за Политическия форум на високо ниво по устойчивото развитие
Правителството прие Решение за определяне на ръководител на българската делегация и за одобряване на позициите за участие на българската делегация в Политическия форум на високо ниво по устойчивото развитие (HLPF, 2025), който ще се състои от 14 до 24 юли 2025 г., включително представянето на Втория доброволен национален преглед на Република България за изпълнение на Целите на Организацията на обединените нации за устойчиво развитие. Съгалсно правителстевното решение ръководител на българската делегация ще бъде министърът на енергетикта Жечо Станков.
През 2025 г. Политическият форум на високо ниво по устойчивото развитие ще протече под основната водеща тема „Насърчаване на устойчиви, приобщаващи и научно обосновани решения за реализирането на Дневен ред 2030 и неговите цели за устойчиво развитие, с цел никой да не бъде изоставен”.
Правителството одобри проекта на Закон за ВиК
Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и
канализацията. Нормативният акт предвижда отделяне на регулирането на ВиК услугите в самостоятелен субект, в рамките на Комисията за енергийно и водно регулиране като единен мултиотраслов регулаторен орган, чрез функциониране на независим специализиран състав „ВиК" за отрасъла. Регламентира се ролята на „Български ВиК холдинг" ЕАД. Прецизират се ролите и функциите на заинтересованите страни и се създават предпоставки за консолидация при стопанисването, поддържането и експлоатация на ВиК системите и предоставянето на ВиК услугите.
Обособените територии за целите на ВиК отрасъла трябва да съвпадат с
административните области, в съответствие с принципа на управление - една област, една асоциация по ВиК, един ВиК оператор. Управлението за всяка от обособените територии ще се осъществява от асоциация по водоснабдяване и канализация, а дейностите и предоставянето на услугите ще се възлагат на ВиК оператор. Когато такава консолидация предстои, съответните общини ще бъдат включени в асоциацията по ВиК, а общинските ВиК активи ще бъдат предоставени за управление на асоциацията. Решението за избор на ВиК оператор, който да стопанисва, поддържа и експлоатира ВиК системите и да предоставя ВиК услуги на територията на съответната административна област се взема от общото събрание на асоциацията, в която участват всички собственици на публични ВиК активи.
Проектът на закон урежда правото на собственост върху ВиК активите. В него са посочени обектите на публичната и частната държавна собственост, публичната и частната общинска собственост и частната собственост на физически и юридически лица.
Сред заложените в нормативния документ принципи са достъпност, надеждност, сигурност, повишаване качество на водоснабдителните и канализационните услуги, баланс между цените на ВиК услугите и покупателните възможности на населението.
В новия проектозакон се уреждат и начините на финансиране на отрасъл ВиК. Освен през цените на услугите, се предвижда такава възможност да има от държавния бюджет, общинските бюджети, от юридическо лице по смисъла на Закона за публичните предприятия с едноличен собственик на капитала държавата и представлявано от министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и със средства от бюджета на Европейския съюз.
С проектозакона се създава единна уредба, която обхваща и подобрява цялостната нормативна база, регламентираща дейностите в отрасъла. Повишава се ефективността на правната рамка от правила, които уреждат собствеността, управлението и експлоатацията на водоснабдителните и канализационните системи, както и предоставянето, регулирането и контрола на ВиК услугите. Проектът на нормативния акт отразява настъпилите промени в отрасъла и нормативната уредба в периода от 2020 г. до настоящия момент и е съобразен с изискванията на Националния план за възстановяване и устойчивост