От 1 юли в сила влезе увеличението на пенсиите с 8,6% според швейцарското правило, но пенсионерите не усещат реално подобряване на финансовото си положение. Допълнителните средства, които получават, просто биват "изядени" от растящите цени на основните стоки и услуги.
Средната пенсия вече е 975 лева и 18 стотинки, а минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 630 лева. Социалната пенсия за хората без трудов стаж се е увеличила на 333 лева. Въпреки това над 80% от пенсионерите получават пенсии под 1000 лева, докато издръжката на живота в България за предходното тримесечие наближава 1500 лева.
Разочарование от новите суми
"На мен още не ми е изплатена новата пенсия. Те няма да оправят положението, защото редовите пенсионери са под прага на бедност, без изключение," споделя пенсионерът Лъчезар, бивш учител с близо два десетилетия стаж на пенсия. Той изразява и опасения за влизането на еврото от януари 2026 година.
Бившата работничка Анна категорично посочва основния проблем: "Цените вървят нагоре, пенсиите минимално се повишават и няма абсолютно никакво съответствие. Тоест пенсионерите пак се чудят лекарство ли да купят, мляко ли да купят, дрешка ли да купят."
Дисбаланс между цени и доходиЕмил, работил в престижната фирма "Техноимпекс", получава пенсия под средната - с 60 лева увеличение. Според него проблемът е в различната скорост на промените: "Стараят се ужким да има някакво равновесие между скока на цените и повишението на пенсиите, но като че ли не успяват. И това е защото цените ги диктуват търговците, а пенсиите ги диктува държавата."
Той обвинява "сивия сектор" в определянето на цените и политиката, което създава дисбаланс в полза на търговците.
Експертен анализМика Зайкова, дългогодишен синдикалист, бивш депутат и председател на парламента, предоставя категорична оценка: "8,6% повишение – дали са станали по-богати пенсионерите? Много съжалявам – с 8,6% са повишени пенсиите, като имате предвид, че 80% от пенсионерите получават пенсии под 1000 лева. Издръжката на живота в България за предходното тримесечие наближава 1500 лева."
Проблемът с официалната статистикаСпоред Зайкова официалната статистика за цените в така наречената "малка кошница" с основни храни не отразява реалността, тъй като отчита цените на борсите и тържищата, а не тези за крайния потребител. Тя подчертава, че при ежедневното поскъпване на стоките от основната потребителска кошница с 27 продукта, както и увеличението на цените на ток, вода и парно, пенсионерите не са станали нито по-малко бедни, нито по-богати.
Предложения за решениеЗайкова предлага конкретни мерки за решаване на проблема с пенсионната система:
Премахване на максималния осигурителен доход, за да плащат пълни осигуровки хората с високи доходиИзчисляване на пенсиите на база внесени осигуровки, а не преференции по секториДостигане на нормален стандарт чрез изравняване на пенсиите с нивата за издръжка на живота, както е практиката в останалите страни от ЕСПроблемът се очертава като дългосрочен, като експертите предупреждават, че без структурни реформи пенсионерите ще продължат да се чувстват бедни въпреки номиналните увеличения на пенсиите.