На 17 юли Българската православна църква почита паметта на света великомъченица Марина. Денят е познат в народния календар като "Маринден" и е третият от най-горещите дни през годината - "горещниците", които се празнуват в чест на огнената слънчева стихия.
Света Марина е родена в Антиохия Писидийска (в днешна Турция) през третия век. Баща ѝ е бил езически жрец, който я е възпитавал в идолопоклонството. По това време император Диоклециан (284-305) е започнал жестоко гонение на християните, поради което много вярващи са били принудени да се крият в пещери и пустини.
Обръщане към християнството
Когато Марина е била на дванадесет години, тя е била кръстена. След като научил това, баща ѝ се е отрекъл от нея. На петнадесетгодишна възраст момичето е пасяло овце, когато владетелят на региона е минавал оттам и е бил очарован от красотата ѝ.
Той ѝ е предложил брак, но поставил условието да се отрече от Христос. Предал я е на грижите на знатна жена, надявайки се, че тя ще убеди момичето да отстъпи от вярата. Марина категорично е отказала да се отрече от християнството.
Мъченичество и смърт"Шестнадесетгодишната девойка самоуверено му изповядвала вярата си, поради което била подложена на ужасни изтезания", съобщават от БПЦ.
Подложена е била на жестоки мъчения, но според житието Божията благодат е изцелявала раните ѝ. По време на мъченията земята се е разтресла, оковите са паднали от ръцете на Марина и над главата ѝ е заблестяла необикновена светлина, в която е кръжал гълъб със златна корона.
Изуменият народ е започнал да възхвалява Бога, което е разярило владетеля. Той е заповядал да екзекутират Марина и всички повярвали в Христос. В този ден заедно с нея са били обезглавени 15 000 души.
Почитане в БългарияСветицата се счита за покровителка на водите и закрилница от природни бедствия. Хората се молят за защита на дома и нивите от всякакви беди и нещастия.
В България на нея е посветен манастирът "Света великомъченица Марина" край село Каран Върбовка в Русенско, девическият манастир в село Сяново в Тутраканско, както и множество църкви и параклиси. В Пловдив, в митрополитската катедрала "Света великомъченица Марина" се намира част от мощите ѝ - кост от дясната ѝ ръка.
Имен денДнес имен ден празнуват Марина, Марин, Маринчо, Маринка, Маринела и Марчо. Според народните вярвания светицата е наричана "Огнена Марина" и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.