Гаджев: "Спартан" за пожарите, е като електромобилите на Кирил Петков - много пари за нулев резултат

14.08.2025 14:12

Системата за гасене на пожари от "Спартан" е като завода за електроавтомобили на Кирил Петков - без резултат и с усещане за държавно разхищение.

Това пише във Фейсбук народният представител от ГЕРБ Христо Гаджев.

"Предистория:

 -През 2006г. със закупуването на Спартаните, фирмата доставчик се ангажира да инвестира в българската икономика, чрез трансфер на технологии и създаване на работни места определена сума от договора. Т.нар. индиректен офсет.

- През 2021г. на фирмата й остава да инвестира още 6.7млн евро, но сроковете изтичат и я заплашват неустойки.

- През юли 2021 служебният министър на отбраната Панайотов предлага на служебния министър на икономиката Кирил Петков, като част от този офсет да се придобие система за гасене на пожари, което звучи разумно.

- През юни 2022 договорът е финализиран за цялата оставаща сума на индиректния офсет (6.7млн евро) и фирмата е освободена от последващи инвестиции.

И тук идват следните въпроси:

#КОЙ е решил, че този проект отговаря на трансфер на технологии към българската икономика и е достатъчен за целия индиректен офсет?

#КОЙ е приел, че оборудването по договора се оценява на 3.35 млн евро? То включва 48 тренировъчни контейнера, 150 стандартни (с обща цена от 198 хил.евро), 1 комплект за подръжка, 1 станция за дистанционно управление, 1 пластмасова платформа, 3 колана за укрепване, 1 седмица теоретична подготовка, 3 практически полета с български самолет. Или защо пакет на стойност около 250 хил евро е признат, че е на стойност 3.35млн евро?

#КОЙ е приел да се използва мултипликатор х2 за ефект върху икономиката и така стойността на горното оборудване става 6.7млн евро, колкото е оставащата стойност на ангажимента на фирмата?

#КОЙ си е затворил очите, че обучението не е завършено, когато през 2023г. министър Тодор Тагарев, подписва че договора е изпълнен и окончателно свобождава фирмата от отговорност.

Накрая нито имаме работеща система за гасене на пожари, нито инвестиции за близо 7млн евро...

От Продължаваме Промяната са прави - всичко това е дело на две правителства - на Кирил Петков и на Николай Денков.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Вижте какво ще решава правителството на 5 ноември 2025 г.

04.11.2025 23:06    

Министерският съвет ще проведе заседание в сряда, 5 ноември, от 15

Омбудсманът атакува пред КС отказа за преглед на автомобила заради неплатени глоби

"Готова съм с първата конституционна жалба и тя се отнася до текста от Закона за движение по пътищата, чрез който се отказва годишен технически пре

Патриарх Даниил се срещна с парламентарната група на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА

В Синодалната палата днес се състоя среща на българския патриарх Даниил с парламентарната група на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА, водена от Атанас Зафиров,

Рая Назарян: Ще осигурим плавен, прозрачен и успешен преход към еврото

Ще продължим да работим интензивно, за да осигурим плавен, прозрачен и успешен преход към еврото. Това заяви председателят на Народното събрание Ра