Росен Желязков: България заедно с ЕС и НАТО е готова да допринесе за справедлив и траен мир

20.08.2025 01:20

Гаранциите за сигурност за Украйна трябва да включват устойчивата подкрепа както на европейските, така и на евроатлантическите партньори.

Това заяви министър-председателят Росен Желязков на днешната видеоконферентна среща на държавните и правителствени ръководители на държавите членки на ЕС.

Лидерите обсъдиха резултатите от проведената вчера среща във Вашингтон относно Украйна.
Нашият непосредствен приоритет трябва да продължи да бъде пълното и безусловно прекратяване на огъня в Украйна,
посочи премиерът Желязков.

Министър-председателят приветства усилията на украинския президент Володимир Зеленски и на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Желязков беше категоричен, че постигането на всеобхватен мир в Украйна е свързано с пълното зачитане на международното право и международния ред.

България заедно с нашите партньори от ЕС и съюзници от НАТО е готова да допринесе за постигането на рамка за справедлив и траен мир, заяви още министър-председателят Росен Желязков.

Всички канали за подкрепа на Украйна, които сме създали досега, трябва да продължат да се прилагат по координиран начин като ключов елемент от гаранциите за сигурност.

Това написа премиерът Росен Желязков в социалната мрежа „Екс“ след участие във видеоконференцията на Коалицията на желаещите за Украйна. На срещата са били обсъдени резултатите от преговорите за Украйна във Вашингтон. 

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Киър Стармър съпредседателстват срещата на коалицията на желаещите за Украйна след разговорите във Вашингтон вчера, съобщиха от канцеларията на френския президент, предаде Ройтерс.

На 19 август американският президент Доналд Тръмп се срещна с украинския си колега Володимир Зеленски във Вашингтон. Срещата беше последвана от разговори в разширен формат, в която взеха участие генералният секретар на НАТО Марк Рюте, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, британският премиер Киър Стармър, Джорджа Мелони, премиер на Италия, финландският президент Александер Стуб, германският канцлер Фридрих Мерц и френският президент Еманюел Макрон.

След края на срещата Тръмп обяви, че ще започне подготовката за среща между президентите на Украйна Володимир Зеленски и президента на Русия Владимир Путин, която да бъде последвана и от тристранни разговори със самия него, съобщиха световните агенции.

Руският президент се е съгласил в телефонен разговор с американския си колега да участва в тази бъдеща среща, която трябва да се състои в рамките на следващите две седмици, съобщи Фридрих Мерц.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Илия Лазаров, ГЕРБ-СДС: Няма как да се продаде "Лукойл", без становището на ДАНС и ДАР

05.11.2025 17:24    

Няма как да се продаде "Лукойл", без да се вземе становището на въ

Желязков: България е стабилен и предвидим икономически партньор в региона

България е стабилен, предвидим и сигурен икономически партньор в региона, със силни търговски връзки и добри перспективи за бъдещо разв

Внасят законопроект за "особения управител" на рафинерията "Лукойл"

Заради санкциите срещу “Лукойл" управляващите ще внесат законопроект за “особения управител" на рафинерията. Това потвърди лидерът на Г

Парламентът сезира ЦИК за нелегитимност на депутат от "Величие", групата е застрашена от разпад

Председателският съвет на Народното събрание е взел решение да сезира Централната избирателна комисия заради съмнения, че депутатът от парт