Парламентът прие: Бг региони по Черно море да са равностойни с другите по източната граница на ЕС

04.09.2025 16:31

 Парламентът прие декларация, внесена от дипломата Димитър Гърдев от ИТН, за позиция на България във връзка с предложения от Европейската комисия средносрочен преглед на кохезионната политика.

Декларацията подкрепиха 123 народни представители, а 16 бяха "против".

В нея Народното събрание настоява българските региони, граничещи с Черно море, по източната граница на Европейския съюз (ЕС) да бъдат третирани равностойно с останалите региони в държавите членки на ЕС, граничещи сухопътно с Украйна, Беларус и Русия.

Българският парламент призовава Европейския парламент и Съвета на ЕС да отчетат в предстоящите законодателни и програмни документи на Съюза третиране на Черноморския регион равностойно на другите региони по източната граница на ЕС.

Народното събрание призовава Министерския съвет да продължи да отстоява тази позиция в контекста на средносрочния преглед на кохезионната политика, така и в предстоящите преговори по следващата многогодишна финансова рамка за периода 2028 – 2034 г.

В декларацията се отбелязва, че Черноморският регион, част от който е на територията на България, е изложен на нарастващи рискове пред сигурността, икономически и екологични последици в резултат на продължаващата война в Украйна, което има пряк и значителен ефект върху източните региони на България.

Декларацията е предложена от Димитър Гърдев ("Има такъв народ") и депутати от управляващата коалиция и е одобрена на 31 юли от парламентарната Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание.

Председателят на комисията по европейските въпроси Димитър Гърдев обясни в пленарната зала, че декларацията е във връзка с предложената промяна в регулаторната рамка на кохезионната политика. Същевременно се предлага извънредна подкрепа за региони по източната граница на ЕС, граничещи с Русия, Украйна и Беларус, предвид предизвикателствата пред тяхната сигурност и геополитическа значимост, посочи той. Черноморският регион не е включен в предлаганата рамка и изменения, отбеляза Гърдев. Той допълни, че декларацията на Народното събрание е в подкрепа на изразената национална позиция на България.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

АМ “Хемус” и Видин-Ботевград вече са с 200 млн. лв. по-скъпи

17.09.2025 11:00    

Оскъпяването на строителството на АМ “Хемус” и на пътя Вид

Учителите у нас – все повече, все по-млади и с все по-големи заплати

Два дни след началото на новата учебна година, поглеждаме не към учениците, а към техните преподаватели. Поради застаряването на българскит

Росен Желязков: Правителството с радост се вслушва във всяка критика - важното е да има стабилност

"Настоящото правителство с радост се вслушва във всяка критика, защото за нас е важен политическият прагматизъм. А политическият прагматизъ

Желязков за безводието: Нямаме оправдания, че пари няма. Те трябва да се управляват честно и почтено

Пари за решаване на водните проблеми на страната има, но това трябва да става с интегриран подход - целенасочени инвестиции във ВиК мрежата