МВнР привика посланик Митрофанова заради руските дронове над Полша

15.09.2025 14:42

На 15 септември 2025 г. посланикът на Руската федерация в София бе извикана на среща в Министерството на външните работи (МВнР) във връзка с умишленото нарушаване на въздушното пространство на Полша, наш съюзник в НАТО и партньор в ЕС, чрез навлизане на руски военни безпилотни летателни апарати на 10 септември 2025 г. Това съобщиха от пресцентъра на дипломатическото ни ведомство.

Генералният директор по политическите въпроси на МВнР Гергана Караджова връчи писмен демарш на посланик Митрофанова, чрез който Република България осъжда по възможно най-категоричен начин умишленото нарушаване на въздушното пространство на Полша и изразява абсолютна солидарност със своя съюзник и партньор.

България разглежда тези безотговорни действия на руската страна, включително навлизането на руски дрон във въздушното пространство на Румъния на 13 септември 2025 г., като заплаха за сигурността на европейските граждани, регионалната стабилност и международния мир.

Тази провокация на руската страна не е изолиран инцидент, а е част от поредица от неприемливи нарушения на въздушното пространство на редица държави-членки на ЕС и НАТО от 2022 г. насам, сочещи по-скоро за ескалираща кампания на Русия, отколкото воля за деескалация.

Грубото нарушаване на евро-атлантическото въздушно пространство и продължаващите масирани руски удари срещу цивилна и гражданска инфраструктура в Украйна укрепва решимостта на България да подкрепя активно и участва в общите действия на нашите съюзници и партньори за осигуряване на отбраната и сигурността на НАТО и ЕС по Източния фланг, както и дипломатическите усилията за деескалация и намиране на широкообхватно, справедливо и устойчиво мирно решение на непредизвиканата руска военна агресия срещу Украйна.

България призовава руската страна да спре незабавно своите атаки срещу Украйна и опасни провокации срещу европейски държави и сериозно да се ангажира със смислени преговори за прекратяване на военните действия като първа крачка за установяване на траен и справедлив мир.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Румен Радев: Китай е изключително важен икономически партньор за България

15.09.2025 22:51    

Приятелските отношения и доверието между България и Китай създават

Октоберфест в Германия: Какви са глобите и какво е забранено?

Октоберфест в Германия е известно събитие, което привлича повече от шест милиона посетители всяка година.Тазгодишното издание на фестивала н

На дъното сме по продължителност на живота сред европейците

България продължава да е на дъното в ЕС по очаквана продължителност на живота. Това показват данни на Евростат.За 2024 г. очакваната продълж

Веселин Вучков: В МВР работят 4400 пенсионери като позиции полицаи и пожарникари

С филма „От нищо нещо“ сравни инцидента с полицейския шеф в Русе бившият вътрешен министър Веселин Вучков. „