Радан Кънев: В ЕНП има чувствителност за това, което се случва в България

25.09.2025 14:32

В кулоарите на европейските институции неофициално се говори за предупреждение в България като ограничаване на европейските фондове поради липса на развитие във върховенството на правото, каза евродепутатът на ПП-ДБ Радан Кънев в интервю пред БНР.

"Новото е, че либералната група го поставя публично пред ЕК въпроса. Ако имаме заплаха за средствата от Европа, това не произтича от опозицията, а от властта, която не се справя.

Не можем да кажем, че нищо не се променя и бих добавил, че наблюдаваме задълбочаване на криза на правовата държава в България. Наблюдаваме деградация вместо прогрес. След съставянето на мнозинство в това НС, виждаме голямо отстъпление на развитието на правосъдието и на правовата държава. Това е остра тревожна тенденция, буквално заграбване на държавата от нелегитимни кръгове", каза още Кънев в предаването "12+3".

Според него е очевидно, че в сегашния момент съпротивата не е достатъчна:

"Рано сутринта се обърнах към групата на ЕНП с кратко и остро писмо и посочих, че не става дума за партийни проблеми. Знаем, че в ЕП групите защитават своите представители и ЕНП защитава ГЕРБ, но не става дума за партиен сблъсък, а за нелегитимно превзема властта в България от кръгове, лесно проследими от ДС до групировки. И жертва е най-голямата партия в БГ. ГЕРБ е обект на това политическо-икономическо рейдърство. И има заплаха да бъде отнета от избирателите си, които в поредица от избори я поддържат да бъде най-голяма партия у нас."

Радан Кънев сподели още, че и преди лятото е писал писмо до ЕНП, "което имаше неочаквано положителни отзиви":

"Не очаквахме да бъдат публични, но в разговори с представители на партията видях, че в ЕНП има чувствителност за това, което се случва в България. А основното, което се случва е не просто превземане на институциите, но и превземането на ГЕРБ като основен инструмент на властта в България – най-голямата партия. Ако тя загуби публичния си политически характер и се превърне в средство за установяване не недемократично власт в България, това е пробив в сигурността ни и демократичните принципи."

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Студенти от протестите създадоха инициатива "СТОП"

17.12.2025 22:51    

Студенти, участвали в протестите през последните седмици,

БАБХ:Арсен в бебешка храна!Става дума за био зърнена каша "Ориз 4+", марката "Слънчо" за бебета

Агенцията по безопасност на храните е установила наличие на неорганичен арсен над допустимите норми в бебешка храна. Пробите са взети в края на ное

МОН: Директорът на училището в София с камери в тоалетните е освободен от длъжност

Директорът на 138-мо Средно училище за западни и източни езици (СУЗИЕ) „Проф. Васил Златарски“ е освободен от длъжност. Както о

Патриарх Даниил дари 20 000 лева за оборудване за детско отделение на ИСУЛ

Патриарх Даниил дари 20 000 лева за оборудване за Детското отделение "Уши, нос, гърло" на столичната болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ.Парите с