Циклонът „Барбара“ отнесе автомобили и наводни къщи в Югоизточна Румъния

Циклонът „Барбара“ отнесе автомобили и наводни къщи в Югоизточна Румъния
08.10.2025 18:30
Pixabay 

Средиземноморският циклон "Барбара", който преминава през югоизточната част на Румъния с поройни дъждове и бури, предизвика щети в окръзите Констанца, Гюргево и Яломица, както и в столицата Букурещ, съобщава телевизия Диджи 24.

Лошото време е предизвикало намесата на пожарникари в 64 населени места в 20 окръга на страната и в Букурещ, съобщиха властите.

Два автомобила са били отнесени от придошлите води в окръг Констанца, множество дворове и къщи са били наводнени в окръзите Гюргево и Яломица, а в столицата и окръг Илфов десетки автомобили са повредени от паднали дървета.

Село в окръг Констанца е останало напълно изолирано, а над 13 000 потребители в окръзите Дъмбовица, Прахова, Васлуй и Вранча са останали без електричество.

Националната метеорологична служба (НМС) обяви за днес червен код за опасно време, свързано с поройни дъждове и силен вятър, в пет окръга в Югоизточна Румъния и столицата Букурещ. Това доведе до решение за затваряне на всички училища и детски градини в окръзите Констанца, Яломица, Кълъраш, Гюргево и Илфов и в Букурещ, както и отменяне на присъствените занятия в три университета в столицата.

Директорът на НМС Елена Матееску заяви за Диджи 24, че са паднали съществени количества валежи в Букурещ през последните шест дни - 113,6 литра на квадратен метър, което е близо до нов рекорд.

"Не изключваме такава възможност, като се има предвид, че абсолютният рекорд за месец октомври в Букурещ, регистриран през октомври 1972 г., е 143,3 литра на квадратен метър", посочи тя.

Министърът на околната среда Диана Бузояну заяви за телевизията, че властите следят постоянно ситуацията в Букурещ и в окръзите, намиращи се под червен код. Тя посочи, че макар да се наблюдават тежки метеорологични условия, до момента няма данни за жертви или пострадали хора.

"Има реки в югоизточната част, които превишават рисковите нива, но за момента нямаме наводнения в резултат на прииждане", добави още министърът.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

The Telegraph: Политиката на Тръмп става все по-антиукраинска

02.11.2025 17:23    

Президентът на САЩ Доналд Тръмп постоянно взема решения ср

Дронове удариха Одеса, бг делегация е там

"Южната част на украинската Одеска област отново бе атакувана през нощта с дронове. Атаката бе насочена срещу гражданската инфраструктур

Скандал с организирана мрежа от български джебчийки в Мадрид

Десетки българки са в центъра на скандал в Мадрид, след като граждански патрули започнаха да ги снимат, докато крадат по улиците и метрото на испан

Русия пусна на вода нова атомна подводница, носеща суперторпеда "Посейдон" (ВИДЕО)

Новата руска атомната подводница "Хабаровск" беше спусната на вода в Северодвинск, съобщи Министерството на отбраната на Русия.Церемонията п