Министър Георг Георгиев: Силни заедно можем да изградим общо европейско бъдеще за Западните Балкани

09.10.2025 16:05

Министърът на външните работи на Република България Георг Георгиев взе участие в срещата на външните министри в рамките на Берлинския процес, която се проведе на 8–9 октомври в Белфаст, под председателството на Обединеното кралство.

В изказването си министър Георгиев подчерта значението на Берлинския процес като ключова платформа за насърчаване на европейската перспектива на Западните Балкани, задълбочаване на регионалното сътрудничество и постигане на реални резултати за гражданите при отчитане на принципа на собствените заслуги на всяка страна кандидатка.

„Нашето мото в рамките на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа ПСЮИЕ – "Компас към стабилност, сигурност и устойчивост" – отразява решимостта на България да търси работещи решения за предизвикателствата в Югоизточна Европа в името на по-доброто бъдеще на нашите общества“, посочи министър Георгиев.

Сред приоритетите на България бяха откроени:

∙ Регионалната свързаност, енергийната устойчивост и икономическият растеж като двигател на човешкото развитие и инструмент за ограничаване на уязвимостите.

∙ Сигурността и устойчивостта срещу хибридни заплахи, включително чрез изграждане на координирани дигитални рамки, системи за ранно предупреждение и повишаване на обществената осведоменост. 

∙ Управлението на миграционните процеси чрез засилено сътрудничество в охраната на границите, хуманитарната подкрепа и интеграционните политики, основани на солидарност и споделена отговорност.

„Сигурността в нашия регион не е даденост – тя е споделено постижение, което изисква инвестиции, сътрудничество и решимост заедно да градим по-силна и по-сигурна Европа“, заяви министър Георгиев. Той подчерта и негативното влияние на продължаващата агресивна война на Русия срещу Украйна върху стабилността в Западните Балкани, която се задълбочава от външни зловредни влияния и хибридни дейности.

В заключение българският външен министър призова за задълбочаване на синергията между Берлинския процес и Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (SEECP), за да се ускори общият път към стабилен, сигурен и устойчив регион.

„Само заедно можем да превърнем предизвикателствата във възможности и да изградим общо европейско бъдеще за Западните Балкани”, завърши изказването си Георг Георгиев.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Проектът на БТА "Светът на новините - София" получава европейско финансиране

16.12.2025 22:30    

Проектът на Българската телеграфна агенция (БТА) "Светът на

Изпълнителното бюро на БСП подаде оставка. Пленум на 10 януари

Изпълнителното бюро (ИБ) на БСП подаде оставка пред председателя на партията Атанас Зафиров. На 1

ЕС санкционира Международното движение на русофилите, оглавено от Николай Малинов

Европейският съюз включи Международното движение на русофилите (МДР) в списъка със санкционирани организации. Това стана ясно от публикация в офици

Запрянов и адм. Ефтимов посрещнаха последните два F16 Block 70 по първия договор с "Локхийд Мартин"

Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов посрещнаха днес последните два самолета по първия дого