СЗО: В България по 12 хиляди души умират всяка година заради мръсен въздух

27.10.2025 12:54

"Доклад на СЗО показва, че на годишна база в България умират по 12 хиляди души заради мръсен въздух. Страната ни държи първенството в цяла Европа по този показател."

Това обясни пред БНР д-р Александър Симидчиев, председател на Сдружение "Въздух и здраве".

"Правят се промени, които да намаляват нивото на замърсяване, но те са твърде бавни." 

Той и д-р Евелина Андреева, журналист и директор "Стратегическо развитие" на Радио-телевизионния център в НБУ, са сред организаторите на събития, свързани с подобряване на чистотата на въздуха в София. 

"Започваме кампания съвместно със Столична община, с която да насочим вниманието към въздуха. На брифинг, който сме обявили за днес, ще представим за първи път две проучвания, свързани с факторите, които въздействат на здравето в столицата. Анализирани са 5 хиляди зони". 

Д-р Симидчиев поясни, че е важно да има детайлна карта, за да се знае къде са големите проблеми и усилията да бъдат насочени в тази посока.

Той отбеляза, че когато човек живее за дълъг период от време в зони с голямо замърсяване, например до булеварди, които са много натоварени, това предизвиква дългосрочни промени в здравословното състояние. 

"Белодробната функция, както и други функции на човешкия организъм, започват да страдат. 
Най-важният параметър на замърсяването, който предизвиква 70% от здравните последици, са фините прахови частици. А в София има само една станция, която ги измерва официално."

Има и неправителствени организации, които също са поставили станции, измерващи чисотата на въздуха, посочи той.

Симидчиев вярва, че единствено взаимодействието между Министерството на околната среда и водите и Министерството на здравеопазването може да доведе до трайни промени. 

"Между гражданите и институции има огромно ниво на недоверие. Същото недоверие има и между институциите. Трябва да работим, за да се преодолее тази тенденция."

Той се надява на широка обществена подкрепа за мерките, свързани с поддържане на чистотата на въздуха.

Д-р Андреева пък напомни, че всеки от нас има роля в процеса по подобряване на качеството му.

Източник: БНР

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Танкерът "Кайрос" пристигна до крайната си точка в Бургаския залив

15.12.2025 20:05    

Танкерът "Кайрос" пристигна до крайната си точка в Бургаския

Георг Георгиев участва в редовното месечно заседание на Съвет "Външни работи" на ЕС

Министърът на външните работи на Република България Георг Георгиев взе участие в последното за тази година редовно заседание на Съвет "Външни

Росен Желязков ще участва в срещата на върха на държавите от Източния фланг на ЕС

Министър-председателят Росен Желязков ще вземе участие в първата среща на върха на Източния фланг на ЕС, която ще се проведе на 16 декември 2

Кабинетът отпуска близо 95 хил. лв. за стипендии на деца с изявени дарби

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2025 г. за изплащане на стипендии по Програмата н