"Сиромашкото лято" отстъпва на дъждовната есен, октомври - най-дъждовният месец от 100 години

03.11.2025 09:31

В началото на първата пълна ноемврийска седмица „сиромашкото” лято ще отстъпи пред преминаващ студен атмосферен фронт с локални валежи, вятър и по-ниски температури.

В понеделник преди обяд ще е слънчево. В ниските части на страната ще има условия за мъгли. Следобед облачността ще е променлива, а вечерта ще превали в западните райони. Дъждовно ще бъде през нощта и във вторник и в Южна и Източна България. Валежите ще са с локален характер. Ще се усили вятърът от Северозапад.

В сряда и четвъртък облачността ще се разкъсва към слънчево време и вероятността за дъжд ще е сравнително малка. Потенциал за валежи ще има и в петък – не повсеместни, а в отделни точки на Източна България. В събота и неделя ще бъде преобладаващо слънчево, с мразовити сутрини с предпоставки за слана.

Дневните температури ще останат сравнително високи в понеделник – в интервала 17-22 градуса, а към средата на седмицата ще се понижат до нива между 10 и 15 градуса. Периодът ще е с предпоставки за мъгли в ранните часове. Там, където видимостта е намалена продължително, усещането ще е за по-прохладно време.


Ранните прогнози допускат неустойчива, динамична обстановка в периода 10-13 ноември с оформянето на циклони в Средиземноморието. Ще е облачно и с валежи от дъжд. Дневните температури ще се запазят в късноесенния диапазон – 10-15 градуса.

Ако прогнозираната циркулация се запази, около средата на месеца (14-17 ноември) вероятността за валежи ще е малка. Ще се затопли и термометрите ще се колебаят до около 22-23 градуса.


На този етап втората половина на ноември би трябвало да е с повече слънчеви и сравнително малко дъждовни дни.

Температурите до края на месеца, както и в началото на декември ще са по-често над обичайните нива.

Сезонът традиционно е с условия за мъгливи предиобеди в котловините, низините и покрай водоемите.

Октомври 2025 г. е най-дъждовният месец октомври от 1930 г. насам. Това сочи анализът на Националния институт по метеорология и хидрологияВ цялата страна месечните суми на валежите за изминалия месец са били над климатичната норма - между 108% (Малко Търново) и 549% (Образцов чифлик, обл. Русе).

Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 250 мм от дъжд в с. Кости, обл. Бургас, на 3 октомври. В София месечната сума валеж е 168 мм, което е 308% от нормата, а максималният 24-часов валеж е 44,5 мм от дъжд на 3 октомври.

На 2 октомври най-засегнати от падналите валежи са град Царево и ваканционно селище "Елените", където са наводнени сгради, затворени са пътища и е нарушен транспортът, има разрушени мостове. В критично засегнатите райони са извършени евакуации.

В "Елените" поройното наводнение взема четири човешки жертви. В резултат на интензивни валежи на 3 октомври са регистрирани редица поройни и речни наводнения във водосборите на реките южно от н. Емине и в крайбрежните зони на Южното Черноморие, а през периода 9-10 октомври - основно в източната част от Дунавския водосборен басейн. 

В община Трън на 3 октомври е обявено бедствено положение. На 8 октомври продължителни и временно интензивни валежи причиняват локални наводнения и свлачища в източната и централната част на Северна България.

Във Варна и Русе е наводнена градска инфраструктура. 

Октомври 2025 г. е запомнен и с по-ниските си температури от обичайното. Това е най-студеният месец октомври за последните 4 години (от 2022 г. насам включително), показва обобщената справка.

Средните месечни температури са между 8 и 15 градуса по Целзий и имат отклонение от месечната норма между минус 3 и 0 градуса. Най-високата измерена температура е 25,8 градуса на 23 октомври в Севлиево.

Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 3,5 градуса на 30 октомври в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 10,1 градуса на вр. Мусала също на 30 октомври.

В София най-високата измерена температура е 21,1 градуса на 23 октомври, а най-ниската – минус 1 градус на 20 октомври.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Намереният в Пирин "мъртвец" изчезна отново

03.11.2025 16:03    

Мъжът, който беше открит в Пирин и е официално обявен за починал п

Вълчев обяви кога влиза в сила забраната за телефони в училищата

Забраната за използване на мобилни телефони в училищата се очаква да влезе в сила през януари с приемането на второ четене на Закона за предучилищн

Петър Чобанов, БНБ: Управляващата коалиция не трябва да вдига данъците, трябват реформи!

Управляващата коалиция не трябва да вдига данъците. Това заяви подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Петър Чобанов.„Това, к

Заради основен ремонт: Дунав мост при Русе ще бъде затворен за движение утре

Дунав мост ще бъде затворен за движение утре (4 ноември) заради основния ремонт на съоръжението. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инф