ОИСР приключи прегледа по присъединителния процес на България в областта на конкуренцията

08.12.2025 15:12

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие приключи прегледа по присъединителния процес на България в областта на конкуренцията. Това се случи по време на редовното заседание на Комитета по конкуренцията на ОИСР, проведено на 4.12.2025 г. в Париж. Българската делегация бе водена от заместник-председателя на Комисията за защита на конкуренцията Радомир Чолаков, съобщиха от КЗК.

 

По време на заседанието заместник-председателят на КЗК представи напредъка на страната в присъединителния процес по темите, за които националния орган по конкуренцията отговаря. Чолаков информира Комитета за приетите от Народното събрание в края на октомври изменения и допълнения на Закона за защита на конкуренцията, с които на практика бяха изпълнени всички препоръки, направени от Комитета по конкуренция на ОИСР, изискващи законодателна инициатива.

„Направените изменения и допълнения на ЗЗК въвеждат в българското законодателство някои от най-добрите световни практики в сферата на защитата на конкуренцията, като гарантират институционалната стабилност на националния ни орган и неговата по-висока ефективност с цел подобряване на цялостната икономическа среда в България“, посочи зам.-председателят. Чолаков подчерта приноса на българското Народно събрание и неговата Комисия по икономика и иновации, както и на компетентните органи на изпълнителната власт в България за срочното приемане на необходимите изменения на ЗЗК и благодари на Секретариата на ОИСР за колегиалната подкрепа за успешното приключване на прегледа.

 

Председателят на Комитета по конкуренция на ОИСР Беноа Кьоре, който е и президент на Autorite de la concurrence на Франция, даде висока оценка на предприетите мерки за укрепването на капацитета на КЗК и поздрави българската страна с направената още една стъпка по пътя на присъединяването на България към ОИСР.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Вълчев: Имаме най-големи проблеми с мотивацията на учениците по математика и природни науки

08.12.2025 16:13    

Всички дисциплини са важни, всички дисциплини дават важни

Правителството одобри бюджета за 2026 г.

Кабинетът прие бюджета за следващата година, съобщиха от правителствената информационна служба.

Омбудсманът: Най-видимият проблем при ромите у нас, е принудителното извеждане от домовете им

Първият и най-видим проблем за обществото ни, относно ромските граждани, е принудителното извеждане от домовете им, каза омбудсманът Велисл

Гроздан Караджов: Корабът "Кайрос" не представлява опасност за околната среда и за хората

Министърът на външните работи Георг Георгиев и вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведоха среща с посланика на