МТС: Танкер "Кайрос" е в стабилно положение, предстои операция за извеждане на безопасно място

10.12.2025 22:07

Танкерът "Кайрос" е в стабилно положение, няма замърсяване на околната среда и предстои да започнем подготовка за извеждането му на безопасно място. Това заяви директорът на ИА "Морска администрация" Бургас Живко Петров след извършения днес първи оглед на кораба, съобщиха от пресцентъра на министерството на транспорта и съобщенията.

Днес инспектори от ИА "Морска администрация" и екип на Гранична полиция се качиха на борда на кораба за първа проверка. Потвърдена при огледа е предварителната информация за сериозни щети в задната част на кораба.

"Корабът е абсолютно лишен от възможност самостоятелно да осигурява електрическо захранване или да използва каквито и да било механизми. Двигателите са извън строя, а аварийният дизел-генератор не работи", заяви кап. Живко Петров.

"Огледът потвърждава, че в машинното отделение е постъпила вода вследствие на пробойна в кърмата, получена след удара от дрон", каза Живко Петров. След това няма други течове, а водата около кораба не е замърсена.

"Вече пет дни корабът е под непрекъснато наблюдение и не се наблюдава никакво изтичане", подчерта той.

Танкерът в момента се държи устойчиво на дясната котва, разположена на 150–200 метра верига. Лявата котва е заклинила и не може да бъде използвана. "Предната част на кораба е здрава и стабилна. Опасност за брега няма", увери Петров.

Предстои операция по издигането на котвата, което изисква възстановяване на хидравликата чрез външни генератори. "С външно електрозахранване ще се опитаме да задвижим хидравликата на кораба, която да осигури вдигането на котвата. След това предстои провлачване с влекачи до по-безопасна точка в Бургаския залив", обясни кап. Живко Петров.

На борда има трима членове на екипажа, включително вахтен помощник-капитан, които ежедневно следят състоянието на танкера.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Валерия Велева: Хората са гневни - съдбата на кабинета зависи от Борисов

10.12.2025 23:08    

Центърът на София е изпълнен с хиляди протестиращи. Демонстрации и

Президентът Радев: Уважаеми народни представители, чуйте площадите! Вие сте на ход!Моят избор е ясен

Хората изпревариха парламента и тази вечер гласуваха недоверие на кабинета. Сториха го незапомнен брой българи от всички възрасти и партии по площа

Слави Василев: Историческият момент за президента Радев настъпва

Президентът Румен Радев ясно е показал, че е готов да се включи активно в политическия живот и изказването му, че може да създаде партия „ког

Асен Василев: Протестите ще продължат, докато правителството не подаде оставка

„Протестите ще продължат, докато правителството не подаде оставка. А днес на площада има повече хора и всеки следващ ден, докато

видео последни