Грандиозна международна премиера: Врачанският театър с копродукция с Турските държавни театри

18.12.2025 12:07

Съвместният проект на Турските държавни театри и Драматично-куклен театър – Враца реализира мащабна международна театрална копродукция, чиято премиера предстои в петък, 19 декември 2025 г.

Спектакълът е създаден на копродукционен принцип, с участието на актьори от Анкарските и Истанбулските държавни театри, и е по безсмъртното произведение „Мъртви души“ от Н. В. Гогол. Режисьор на постановката е Владлен Александров, директор на Драматично-куклен театър – Враца, който е утвърден и признат режисьор с богат опит и множество успешни постановки на международната сцена, радващи се на голям зрителски и професионален интерес.

Сценографията и костюмите са дело на Надя Василева-Ковачовска, която с изключителния си художествен вкус създава уникална атмосфера на сцената, като подкрепя смелата режисьорска концепция. Куклената режисура е дело на Дарко Ковачовски, с чиито талант и иновативен подход превръщат сцените в магично изживяване. Това е огромен проект с впечатляващи творчески и технически ресурси, който представя иновативно съчетание на драматична и куклена естетика, съпроводено от много музика и танци. Композитор на спектакъла е прекрасната Бурчак Чоллу, а хореографията е дело на Пънар Атер.

Проектът е реализиран изцяло в Истанбул, в престижния Културен център „Кемал Ататюрк“, а премиерата ще се състои на сцената на Истанбулските държавни театри в Меджидиекьой. 

След премиерните представления спектакълът ще има постоянен сценичен живот в Истанбул и Анкара, както и в различни градове на Турция.

Тази постановка бележи първата стъпка от дългосрочното партньорство между Драматично-куклен театър – Враца и Турските държавни театри и е ярък пример за активния културен обмен между България и Турция.

Владлен Александров, с безспорен професионализъм и визионерски подход, отново доказва, че може да обединява творци от различни страни и да създава спектакли с международен мащаб и изключително артистично въздействие.  

Източник: rmtv.bg

Враца
Подобни  

Блокада на Е79 край Враца заради път осеян с дупки и кратери (видео)

14.03.2026 19:10    

Протест в Северозапада блокира международния път Е79, в участъка п

Протест в Монтана: Срещу ниските заплати и високите цени

А в Монтана се проведе протест срещу ниските заплати в различни сектори и високите цени у нас. На централния площад „Жеравица” се събра

Доблестна постъпка: Ученици от Враца върнаха намерени пари

Завършваме емисията с добрият пример от Враца. Четири момичета намериха загубени пари и без колебание ги предадоха в полицията в града. За доблестн

Консенсус за СИК и ПСИК във Враца: Партиите постигнаха съгласие за състава им

Представителите на партиите във Враца постигнаха съгласие за състава на Секционните избирателни комисии. В днешните консултации, участие взеха пред