На първо четене! Парламентът реши НСО вече да не пази редови депутати

14.01.2026 12:23

НСО вече няма да пази редови депутати, реши на първо четене парламентът. Точката беше включена в дневния ред по предложение на парламентарната група на ДПС-НОВО НАЧАЛО, а вносители на измененията са от ПП-ДБ.

Против измененията бяха парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС-НОВО НАЧАЛО, един народен представител от БСП и независимите депутати - отцепници от АПС на Ахмед Доган.

Измененията в Закона за Националната служба за охрана минаха почти без дебати. Предвижда се НСО да охранява само лицата, заемащи висши държавни длъжности.


Всички останали случаи на застрашеност по отношение на лица, които не заемат такива длъжности, следва да бъдат поети от МВР и по-конкретно от Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма". И към момента тя осигурява охрана на държавни служители, при наличие на конкретна заплаха за тях във връзка с техните функции.

С предлаганите изменения се цели НСО да бъде върната към първоначалното ѝ предназначение - охрана на ограничен кръг лица, заемащи висши държавни длъжности, при ясни и публично защитими критерии, без възможност за политическо или неформално влияние върху това кой ползва ресурсите на службата.

В момента специална комисия има право да постанови, че народни представители, които са "важни за националната сигурност", следва да бъдат охранявани от НСО. Според чл. 23 от Закона за НСО членовете на тази комисия, която може да реши кои депутати да се охраняват извънредно са - началникът на НСО, и членове: председателят на ДАНС и главният секретар на МВР.


Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Започва строежът на ново училище в Студентски град в София

14.01.2026 14:22    

Започва строителството на ново училище в Студентски град. Това ста

80 евро такса ще плащат домоуправителите

Държавата въвежда такса за вписване в регистъра за професионалните домоуправители.Това предвиждат промени в Тарифа № 14 за таксите, събирани

От плюс 12 градуса до минус 9 в следващите 4 дни

В четвъртък затоплянето ще продължи и дневните температури ще достигнат до 7°-12°, ще се повишат и минималните - пак ще са отрицателни, но по-близк

Освобождаване от такса смет в София?

"Спаси София" предлага временно освобождаване от такса смет за живеещите в засегнатите от кризата с боклука столични райони.От партията иска