Росен Желязков и Жечо Станков ще проверят напредъка по програмата за саниране във Велико Търново

16.01.2026 10:09

Премиерът в оставка Росен Желязков и министърът на енергетиката в оставка Жечо Станко ще проверят напредъка по програмата за саниране на многофамилни жилищни сгради във Велико Търново, съобщиха от правителствената пресслужба. Премиерът ще инспектира един от блоковете в града, част от втория етап на програмата. В същото време в областта се извършват ремонтни дейности за повишаване на енергийната ефективност на още 12 блока, допълват от Министерския съвет.

До момента по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в област Велико Търново са обновени 49 блока. В края на втория етап 3568 домакинства ще живеят в модернизирани сгради, с ниски месечни сметки за отопление през зимния период и в чиста и уютна среда.

Държавата е разплатила около 12 224 000 евро за повишаване на енергийната ефективност на многофамилните сгради в област Велико Търново, допълват от правителствената пресслужба.

В края на 2025 година България трябваше да подаде на Европейската комисия първа версия на проекта за Национален план за саниране на сгради за осигуряване на обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради с цел постигане на високоефективен и декарбонизиран сграден фонд до 2050 г. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова, която е председател на междуведомствената работна група, работеща по разработването на плана за преобразуване на съществуващите сгради в такива с нулеви емисии, съобщиха от ведомството.

Към момента у нас с европейски и бюджетни средства са обновени 3022 сгради. С осигурения към момента ресурс се очаква до 2030 г. да има още около 2000. Анализът показва, че част от домакинствата самостоятелно са предприели мерки за енергийна ефективност със собствени средства. Така 49 на сто от всички обитавани жилища в страната са с подменена дограма, а близо 28 на сто имат изпълнена топлоизолация по външните стени.

Според оценката на експертите на обновяване подлежат близо 980 хил. еднофамилни жилища, както и 82 136 многофамилни сгради.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Доц. Ангел Кунчев: Почти е невъзможно да се заразиш с грип втори път

Малко по-рано започна грипната епидемия, така че е възможно да достигне пика в края на този месец. Като след това ще настъпи сравнително ст

Желязков: Оставяме значителен ресурс във фонда и в ББР за саниране на жилищата на гражданите

Оставяме един значителен ресурс както във фонда, така и през Българската банка за развитие, с който ще разполагат общините за политикит

Терзиев се хвали! 377 т боклук извозен за ден от най-засегнатите райони в София. Чакат още камари

Столичната община продължава интензивната работа по сметопочистването в най-засегнатите райони на града, съобщават от "Московска" 33. Сам