От 13:00 ч. временно е ограничено движението на автомобили над 3,5 тона на вход към България през граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) „Връшка чука", „Брегово", „Стрезимировци", „Гюешево", „Делчево" и „Златарево", съобщиха от АПИ.
Повод за ограниченията са протести на превозвачи в Република Сърбия и Република Северна Македония.
ГКПП „Калотина" е затворен и в двете посоки за автомобили над 3,5 т.
От 00:00 ч. на 27 януари 2026 г. ще бъде затворен и изходът от България през тези гранични пунктове.
Протестът се организира заради ограничаването на престоя на професионалните шофьори в тези страни до най-много 90 дни в рамките на шест месеца. Превозвачите твърдят, че новото правило ще затрудни драстично работата им.
Целта на протеста е да се обърне внимание на дългосрочните последици от новото правило върху икономиките на страните от Европейския съюз, които са подписали споразумението за него, но и на държавите, които не са обхванати от него, когато то започне да се прилага стриктно от 10 април тази година.
