Служители от администрацията са готови за стачка заради заплатите си

04.02.2026 20:38

Хора в държавната администрация са готови на стачка, защото не са доволни от повишението на заплатите с 5%, направено с удължителния закон за бюджета. “Напрежението вече наистина е огромно. На дневен ред не стои въпросът дали да протестираме, а кога. Все по-често се говори за ефективна стачка и реално спиране на работа”. Това заяви пред БНР Кремена Атанасова от Синдикат на административните служители към КТ “Подкрепа”.

Инфлацията отдавна е изяла повишението от 5%, отбеляза тя. Хората очакват да получат увеличението на заплатите си за януари през февруари. През януари течеше т. нар. годишно оценяване на държавната администрация, което сега е абсолютно безсмислено.

Данните за инфлацията касаят изминал период, а всички, работещи в държавната и общинската администрация, ще трябва да покриват своите сметки и разходи през настоящата година. Това увеличение няма по никакъв начин да запази покупателната способност на хората”, каза Кремена Атанасова.

През последните седмици доста колеги напуснаха от различни институции, отбеляза тя. “От Агенция “Социално подпомагане”, от Статистическия институт, от НОИ - едни от ключовите администрации в държавата. Там работата е много, заплащането е твърде ниско. Този процес ще се засили”, каза Кремена Атанасова.

Източник: БНР

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Нейнски: България се присъединява към декларация за свободно корабоплаване в Ормузкия проток

22.03.2026 20:08    

Това, което се случва в Ормузкия проток – блокирането на кор

Димитър Бербатов за пистолета в джипа му: Животът ми удари шамар и ме събуди

"Случи се една нелепа и глупава ситуация. Моментната ми концентрация беше натоварена с документи, срещи и задачи, което доведе до случилото се. Тов

Илияна Йотова в Пловдив: Ако не знаем историята си, няма как да покорим бъдещето

Ролята на институциите е да бъдат винаги с всички, които работят за България, а вие работите за България, заяви президентът Илияна Йотова в приветс