Танер Кабилов: ЕС и Индия приключиха преговорите по най-голямото споразумение за свободна търговия

25.02.2026 14:38

ПОЗИЦИЯ
на Танер Кабилов – независим член на Европейския парламент,
избран от листата на ДПС и член на Комисията по международна търговия (INTA)

 

През изминалия месец януари, Европейски съюз и Индия направиха изключително важна крачка с приключването на преговорите по най-голямото споразумение за свободна търговия, договаряно някога между двете страни. 

 

В качеството ми на член на Европейския парламент оценявам това споразумение не просто като търговски договор, а като стратегически избор – избор в полза на отворената, основана на правила международна търговия и силното партньорство между две демокрации.

 

Споразумението има потенциал да удвои европейския износ за Индия до 2032 г., да спести на европейските предприятия около 4 милиарда евро годишно от мита и да осигури безпрецедентен достъп до един от най-бързо растящите пазари в света. 

 

Същевременно бих искал да акцентирам върху факта, че чувствителните европейски селскостопански сектори ще бъдат защитени. Митата на ЕС за говеждо месо, птиче месо, ориз и захар остават в сила. Също така няма да бъде допуснат компромис с европейските стандарти – целият внос от Индия ще трябва да спазва стриктните европейски правила за здраве и безопасност на храните.

 

Споразумението защитава интелектуалната собственост, по-добър достъп до пазара на услуги, включително финансовите услуги, и съдържа амбициозни ангажименти в областта на устойчивото развитие, климата и трудовите права.

 

Предстои текстът да бъде разгледан и одобрен от Европейския парламент. Нашата роля ще бъде да гарантираме, че договореното отговаря на интересите на европейските граждани и бизнес. Убеден съм, че това споразумение е дългосрочна инвестиция в икономическата сигурност, растежа и стратегическата автономия на Европа.

 

Съдържанието на публикацията е в отговорността на съответния член на Европейския парламент. Европейският парламент не носи отговорност за използването ѝ.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Първа копка на ново училище в София

25.02.2026 15:52    

Изграждането на първото общинско основно училище в столичния кварт

Тошко Йорданов разобличи Дечев: Привикал в елитен ресторант полицейски експерт по "Петрохан"

Това, което се случи на Петрохан, няма аналог в съвременната ни история. В Петрохан сме имали секта. Дейността завърши с шест убийства, еднот

Средно за ЕС жените са с 25% по-ниска пенсия, в България - с 19.5%

През 2024 г. средната пенсия за жените на възраст 65 години или повече в ЕС е била с 24,5 процента по-ниска от тази за мъжете, съобщава европейскат

Подготовка за изборите на 19 април: МС определи ангажиментите на министрите

Министерският съвет прие Решение за подготовката и произвеждането на изборите за Народно събрание на 19 април 2026 г.Кабинетът възлага на ми