Българи в готовност за евакуация: Осем самолета чакат „прозорец“ за полети до Близкия изток

02.03.2026 18:37

Министерството на транспорта и съобщенията предприе своевременни действия за осигуряване на въздушен транспорт за евакуиране на български граждани от Близкия изток.

Още от 28 февруари се провеждат разговори с ръководствата на всички български авиокомпании, които разполагат със самолети или осъществяват дейност в региона, съобщиха от пресцентъра на ведомството.

Уточняват се наличните въздухоплавателни средства, възможностите за осигуряване на необходимите слотове за излитане и кацане, както и оперативните параметри на евентуалните полети. Процесът се осъществява в тясна координация с Министерството на външните работи, компетентните национални институции, партньорски държави в региона и държавите членки на Европейския съюз. Водещ приоритет остава гарантирането на сигурността на българските граждани и създаването на условия за тяхното своевременно прибиране при първа безопасна възможност.

Към момента са осигурени два самолета Airbus A330 с капацитет по 327 места, един Airbus A321 с 220 места и до пет самолета Airbus A320 със 180 места всеки. При наличие на необходимите условия за безопасност, те могат да бъдат ангажирани за изпълнение на евакуационни полети в кратки срокове.

Поддържа се активна координация и с въздухоплавателните администрации на други държави членки на ЕС, включително обмен на информация относно планирани евакуации, възможности за съвместни действия и взаимно използване на наличния капацитет.

Правителственият самолет Airbus A319 също е приведен в готовност за участие в евакуационни операции при необходимост.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Църквата почита свети Теодот

На 2 март Православната ни църква почита свещеномъченик Теодот, епископ Киринейски. Той бил родом от Галатия в Мала Азия и епископ на град Ки

Още трима от протестите са включени в листите на ПП-ДБ - юрист, имунолог и IT служител

Продължава включването на хора от протестите в листите на ПП, съобщават от самата организация в социалната мрежа. Вчера Епицентър.бг писа з

Близо осем самолета са в готовност за евакуация на българи от Близкия изток

До осем самолета с различен капацитет, както и при необходимост правителственият самолет "Еърбъс A319“, са в готовност за изпълнение