Тодор Кантарджиев: Ваксинирайте децата срещу морбили преди Великден

Тодор Кантарджиев: Ваксинирайте децата срещу морбили преди Великден
03.04.2026 10:50

Родителите трябва да предпазят децата си от морбили преди настъпващите светли празници, за да не се допусне взривно разпространение на инфекцията в страната. За това предупреди бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ.

Призивът му идва на фона на официалните данни от здравното министерство, според които заразените у нас вече са 66.

Опасност от разнасяне на инфекциятаСпоред експерта, основната група в риск в момента са подрастващите.

"Пропуските в имунизационния календар за съжаление са се случили в даден регион. Сега главно се разболяват деца. Не могат да бъдат предпазени по-малките от 1-годишна възраст", обясни професорът в телевизионния ефир.

Той напомни, че вирусът на морбили е изключително заразен и периодът, в който инфектиран човек може да предаде болестта, е дълъг.

"2-3 дни преди да се напъпчиш, заразяваш другите. Характерно е, че инфекциозното число е много ниско. Много дълъг е периодът, в който може да заразяваш", посочи Кантарджиев, като посъветва всички неваксинирани до 18 години, които са били в контакт с болни, да останат изолирани по домовете си.

Според националния имунизационен календар, ваксината за морбили се поставя на 13-месечна възраст и се реимунизира на 12 години.

Рискът от фалшиви имунизацииПрофесорът обърна сериозно внимание и на порочната практика с фиктивните ваксинации, призовавайки лекарите да бъдат стриктни.

"2009 година имаше деца с надписани имунизации, взима им се кръв и се оказва, че няма ваксина. Трябва да се обясни на лекарите да не се допуска такова нещо. Ваксината е доста добра и имаш ли я, няма да се разболееш", категоричен бе той.

Хората, които се съмняват в своя имунен статут, могат да се тестват. "Могат да се изследват антитела, но да ползват лаборатории, които имат клонове в съседните държави, а не такива, които пращат пробите в чужбина", препоръча експертът.

Огнището в СеверозападаКъм края на месец март Министерството на здравеопазването отчете общо 43 потвърдени случая на заразата. Най-голямото огнище остава в област Враца – община Бяла Слатина, където са локализирани 37 от болните. Единични случаи са регистрирани в общините Плевен, Козлодуй, Ловеч, Луковит и Ябланица. Според здравните власти, най-засегнати от инфекцията са децата на възраст от 5 месеца до 15 години.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Пестицидите могат да повишат риска от рак

03.04.2026 11:50    

Пестицидите, широко разпространени в храните, водата и околната ср

Новият COVID вариант: “Цикада” разболява предимно деца

Силно мутирал вариант на COVID-19 разболява предимно деца, но протича сравнително леко, съобщава CNN.Учени съобщават, че вирусът се отдръпва

Заразени с морбили вече има и в София, случаите растат

Продължават да растат случаите на морбили в страната. Те вече са 66.В първите два дни на април има 14 случая. Всички новорегистрирани са дец

Защо оцелели от COVID все още не дишат нормално - пулмолог потърси отговорите

Често се говори за административните трудности пред българските докторанти, за ограничени възможности за научни изследвания и проучвания. Въпреки п