Нейнски: Мирът в Иран зависи от това да няма ядрена бомба и мини

08.04.2026 10:32

"Дали ще има мир зависи от това Иран да се откаже от желанието си за създаване на ядрена бомба, ядрено оръжие, както и отварянето на Ормузкия проток. Това дава ясните мини дали примирието ще бъде устойчиво. Рано е за оптимизъм, нека да бъдем предпазливи".

Това заяви служебният външен министър Надежда Нейнски пред БНТ.

По думите ѝ и световните пазари веднага реагираха - падна моментално цената на петрола, като и цената на долара се повиши. "Нещата в света са толкова свързани и престои да видим какво ще се случи през следващите дни", коментира Нейнски.

Тя смята, че преговорите за мир между САЩ и Иран никога не са приключвали. "Разговорите между страните може да не са били преговори, но обмяната на мнения е важна, за да не се стигне до критична точка за сигурността. На този етап ключовият посредник за споразумението между САЩ и Иран са Пакистан", посочи Надежда Нейнски.

Тя добави, че по отношение на войната в Иран ЕС и НАТО не участват, но са чувствителни относно заплахата, която представлява Иран за света.

Надежда Нейнски допълни, че защитата на националната сигурност минава през активна, а не през пасивна външна политика.

"Всички са за мир, въпросът е какви гаранции може да бъдат получени за мирно решение във войната в Иран и как България може да защити своята национална сигурност. Всички усилията на служебното правителство са да бъдат дадени гаранции за националната сигурност на страната ни, както и това гласът ни да се чува", посочи тя.

Според нея НАТО не е сделка, а солидарност между държавите. "Тази солидарност в рамките на НАТО дава възможност на България да преодолява големи геополитически изпитания. За САЩ този тип говорене, че искат да излязат от Алианса е, че НАТО е повече вариант какво ще даде Европа и какво ще дадат Щатите", коментира Надежда Нейнски.


Външният министър говори и по темата за иранската нота. "Ние не може своеволно да публикуваме една дипломатическа нота, която е част от нормалния политически диалог между България и Иран. Няма нищо скрито в нотата", смята тя. Това, което се разви от иранската нота е всяване на напрежение в обществото и страх, по думите ѝ.

Надежда Нейнски коментира и споразумението с Украйна. "Това споразумение е готвено от предишни правителства и всички са наясно с тази политическа рамка. Това е нещо като меморандум за намерения. Споразумението с Украйна очертава една политическа рамка, от която не произтичат задължения, а възможности за България", аргументира се външният министър.

Според нея България е закъсняла да подпише военно споразумение с Украйна.

"От това споразумение може да получим много възможности, които ние преценихме, че са в интерес на страната ни. Това споразумение - било за изпращане на оръжие или за военни акции, минава през Народното събрание. Няма никакъв начин всичко това да бъде заобиколено. Споразумението трябваше да предизвика позитивна нагласа, а не да се използва семпло в предизборната кампания", добави тя.

Нейнски коментира и отношенията ни с Република Северна Македония. "Колкото по-бързо европейският консенсус се реализира, толкова по-малко ще бъде губено времето на гражданите на Северна Македония, които очакват страната да стане член на ЕС. Атаките, които се случват спрямо български граждани в РСМ още веднъж показва колко е важно включването на българите в Конституцията на РСМ и прекратяването на езика на омразата", каза още тя.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

За пръв път въвеждат автоматична система за помощи

Служебното правителство прие окончателно дългоочакваната Наредба за енергийната бедност, която въвежда изцяло нов подоходен критерий за социално по

България е сред страните от ЕС с най-голямо поскъпване на имотите

България е сред държавите от ЕС с най-голямо повишение на цените на жилищата, показват данни на европейската статистическа служба Евростат, информи

Заради силния вятър: Дървета паднаха в София

Няколко инцидента с паднали дървета са станали в София.