БСП-ОЛ с срещна със Съюза на ловците и роболовците в България

09.04.2026 17:00

Избори 0426

 

„Опазването на българската природа, на българските гори и на биоразнообразието са изконно леви ценности, които ние ще отстояваме в следващия парламент.”. Това заяви заместник-председателят на НС на БСП Атанас Мерджанов на среща с ръководството на НЛРС „Съюз на ловците и риболовците в България”. 

 

По неговите думи организацията е сред най-старите в страната, основана през 1898 г., с членска маса над 120 хиляди души и заслужава да бъде призната за официален партньор на държавата. „Още повече, че при пожари ловните дружинки са на първа линия да помагат. По-тясно взаимодействие с институциите означава по-бърза реакция по време на природни бедствия и по-голяма защита на хората и горските стопанства.”, отбеляза Мерджанов.

 

По време на срещата от левицата бе изразена подкрепа за законодателни промени за отстраняване на противоречията и пропуски в нормативната база, засягащи лова и любителския риболов. Беше подчертана нуждата от по-стриктен контрол върху бракониерството, включително завишаване на санкциите, които не са променяни от 2000 г. 

 

Коментирана беше и ролята на ловците за подобряване на състоянието на земеделските екосистеми в контекста на общата селскостопанска политика на европейско и национално ниво. Бе поставен и въпросът за въздействието на съоръженията за производство на енергия от ВЕИ върху естествените природни обитания и биоразнообразието.

 

От страна на коалиция „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” в срещата взеха участие и Габриел Вълков, водач на листата на БСП-ОЛ в 23 МИР София, водачът в 1 МИР – Благоевград Гергана Орманлиева и председателят на Областния съвет на БСП в Благоевград Валери Сарандев, който е и член на УС на НЛРС-СЛРБ.

 

Кандидатите за народни представители изразиха готовност за сътрудничество по обсъжданите теми в 52-рото Народното събрание.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Фондация твърди, че бизнеси на Мицкоски у нас финансират антибългарска пропаганда в РСМ

19.06.2026 17:32    

Фондация "Македония" ще създаде национална карта, свързана с "бизн

Жълтите павета почерняха от протестиращи мотористи (ВИДЕО)

Мотористи излязоха на национален протест на площад "Княз Александър I Батенберг" в София заради поскъпването на застраховката "Гражданска о

Радев не е възразил срещу подновяване на действащите санкции срещу Русия, против е нов пакет

България не е възразила срещу подновяването на действащите санкции срещу Русия и е подкрепила европейската позиция за Украйна по време на з

Рак на шийката на матката: HPV ваксината сваля риска от смърт до нула

За първи път науката разполага с доказателство, че ваксината срещу човешкия папиломавирус (HPV) не само предотвратява заболяване тя спасява животи.