Арменската общност във Варна почете жертвите на геноцида с мълчаливо шествие

Арменската общност във Варна почете жертвите на геноцида с мълчаливо шествие
25.04.2026 11:39
БНТ

Арменската общност във Варна отбеляза с шествие 111 години от геноцида над арменския народ.

На 24 април 1915 година в Истанбул стотици арменци са арестувани, а после - екзекутирани, припомня БНТ. Така започва избиването на повече от милион и половина души, сред които много жени и деца. Мълчаливо шествието тръгна от двора на арменската църква във Варна и стигна до паметника на арменските бежанци, за да напомни какво не трябва да забравяме на този ден.

Арусина Папазян: "На този ден не трябва да забравяме историята, не трябва да забравяме личните истории на много арменци, които преди 111 години са преживели ужаса в пределите на Османската империя."

Хованес Дюлгерян: "Да отдадем почит на всички държави, включително и България, които са ни приели с отворени обятия в най-трудните моменти на съществуването ни."

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Горанов: Гюров - кандидат президент! Няма как да накараме нашите избиратели да гласуват за него

27.06.2026 20:56    

Ако е Гюров, няма как да накараме нашите избиратели да гласуват за

Очаква ни един от най-горещия месец юли с температури, доближаващи до 40°С

През юли България ще преживее преобладаващо слънчево и горещо време с потенциал за продължителни горещи вълни, особено през втората половин

Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски

Техническа грешка е объркала бюджета на Висшия съдебен съвет, както и е вдигнала заплатите на два от енергийните регулатори в страната. Гре

Радев: Благодаря на патриарх Даниил! Съхраняването на единството на БПЦ е приоритет

"Българската държава и Българската православна църква споделят обща мисия за духовното здраве на нашия народ.