Йордан Йовков се падна на матурата по БЕЛ: Интерпретативно съчинение или есе избраха зрелостниците?

20.05.2026 15:00

А днес бе дадено началото на държавните зрелостни изпити. Над 53 хил. ученици се явяват на днешната първа матура по Български език и литература. От изтегления Вариант 8, се падна Йордан Йовков на тема "Пътят към себе си" по произведението "Песента на колелетата". А другият избор за учениците беше есе на тема "Авторитетите днес". Изпитът включваше 41 задачи, разпредели в три модула. Затрудниха ли се зрелостниците, разказваме в следващото видео.

Притеснение и еуфория. Така започна денят за зрелостниците, минути преди матурата по български език и литература.

Йохан Йолов Притеснението е на лице със сигурност. Учили сме, каквото дал Бог ще бъде.

За днешния зрелостен изпит Йохан се е готвил повече от 3 месеца.

Йохан Йолов Даже на частни уроци. А нашата класна голямо рамо ни удари.

Има си и любим автор.

Йохан Йолов Йордан Радичков съм най-подготвен. Всичките му произведения са горе-долу свързани и лесни.

Сред предпочитаните творци са още:

Преслава Пепиева Елин Пелин ми е любимия и се надявам да се падне някой разказ.

Галатея Иванова Ами Далчев, със сигурност.

Въпреки това обаче учениците се насочиха да работят върху есе.

Галатея Иванова На мен лично есето ми е по-лесно, но казват, че интерпретативното ако се научиш как да ги пишеш правилно носи повече точки.

Паолина Цолова Есе, защото знам как да направя... експресионизъм да има. Докато при литературата, всичките фигури и тропи са ми по-трудни, по-добре да не рискувам.

Темата "Авторитетите днес" се оказа, че не им допада особено.

Кристиян Йотов Темата не бепе от най-приятните, беше доста трудна. Беше доста широка тема.

Цветомир Евлогиев Не ми хареса. Не е тема по която може да си изразиш мнението, не е нещо което да се развихриш в добра светлина.

Георги Давидов Писах есето, обаче много философска тема беше и е може да изразиш толкова чувство и да вложиш емоционалност в цялото есе.

За днешния изпит са допуснати едва половината от подалите заявление във Врачанско. 

Лорета Колева - н-к на РУО, Враца Допуснати са 1 113 ученици, а от тях неявили се са 39. Те са разпределени в 30 училища. Над 300 квестори се грижат затова, изпитът да протече при нормална и спокойна обстановка.

В СУ "Христо Ботев" във Враца изпит положиха 53-ма зрелостници, разпределени в четири зали при засилени мерки.

Красимир Богданов - дир. на СУ "Христо Ботев", Враца Осигурено е видеонаблюдение във всяка една от залите. Уведомени са съответно интернет доставчика, фирмата която отговаря за видеонаблюдението.

А зрелостниците тепърват започва серия от изпити.

Паолина Цолова Ще кандидатствам в Софийския университет с маркетинг или международни бизнес отношения.

Преслава Пепиева Искам да уча начална и предучилищна педагогика, също и нещо икономическо.

Йохан Йолов Лесотехническият в София.

Галатея Иванова Кандидат-студентският изпит по английски в Софийския и в Пловдив. Топ тестът го изкарах вече и чакаме резултати.

Вторият държавен зрелостен е на 22 май, а резултатите от матурите ще бъдат обявени до 11 юни.

Източник: rmtv.bg

Враца