Радев ще участва в Срещата на върха ЕС – Западни Балкани в Черна гора

05.06.2026 11:22

Министър-председателят Румен Радев ще участва в Срещата на върха ЕС – Западни Балкани, която ще се състои днес в Тиват, Черна гора. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Форумът събира държавните и правителствените ръководители на ЕС и страните от Западните Балкани. Той ще бъде председателстван от председателя на Европейския съвет Антонио Коща, а домакин ще бъде президентът на Черна гора Яков Милатович.


Темата на срещата е „Споделен просперитет и стабилност на ЕС и Западните Балкани“. В програмата са включени обсъждания на разширяването на ЕС, интеграцията на региона чрез Плана за растеж и укрепването на сигурността в контекста на киберзаплахи, хибридни атаки и дезинформация.


Лидерите ще направят оценка на постигнатия напредък в постепенната интеграция на Западните Балкани в ЕС, както и ще обсъдят възможностите за по-нататъшно ускоряване на този процес, по-специално чрез Плана за растеж на ЕС за Западните Балкани. Те ще разгледат и начините за справяне с общите предизвикателства и за укрепване на сигурността и устойчивостта в контекста на все по-сложния геополитически фон.
Министър-председателят Радев ще проведе и двустранна среща с премиера на Нидерландия Роб Йетен.


Ежегодните срещи между Европейския съюз и Западните Балкани се провеждат от 2018 г., като последната се състоя през декември 2025 г. в Брюксел.


Българското правителство одобри на редовното си заседание на 3 юни позицията на България за Срещата на върха Европейски съюз – Западни Балкани.


Срещата на върха ЕС-Западни Балкани е най-важното събитие в съвременната история на Черна гора и потвърждение, че страната получава шанс, който нито едно поколение не е имало досега, каза преди дни черногорският президент Яков Милатович.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Сухопътните войски помагат след наводненията в Сливенско

05.06.2026 13:24    

Група от 35 военнослужещи от състава на 13 бригадно командване от

Само една сграда от "Баба Алино" няма да бъде пипана

Министърът на регионалното развитие Иван Шишков обясни пред медиите, че само една сграда от местността "Баба Алино" няма да бъде събаряне. Причинат

Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани и предадени в София от началото на годината

Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани в София само за първите пет месеца на 2026 г. в рамките на системата на Столична община и „

Проф. Ива Христова: Месец май бе с най-висока активност на кърлежите, изчезват като стане горещо

85 са случаите на лаймска болест в страната до момента, каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Хрис