НЗОК ще работи прозрачно с платформата "Диагноза България"

09.07.2026 13:31

Днес по инициатива на д-р Асен Меджидиев, временно изпълняващ длъжността управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), се проведе работна среща със създателя на платформата „Диагноза България“ Мартин Атанасов. В нея участваха и експерти на НЗОК в областта на анализа, контрола и обработката на информация.

Повод за срещата беше общественият интерес към платформата и публикуваните в нея анализи, значителна част от които засягат дейността на НЗОК.

В съответствие с принципите на откритост и прозрачност институцията инициира професионален разговор, посветен на използваните източници, приложената методология и възможностите за по-коректно интерпретиране на публичната информация.

Експертите на НЗОК представиха спецификите на здравноосигурителния модел, нормативната рамка и особеностите при събирането, обработката и тълкуването на данните. Беше обсъдено, че част от публикуваните анализи и направените въз основа на тях изводи биха могли да бъдат допълнени с необходимия експертен контекст, който е от съществено значение за формирането на обективни и достоверни заключения.

Д-р Асен Меджидиев подчерта, че развитието на аналитичната дейност и засилването на контрола ще бъдат сред водещите приоритети в работата на НЗОК. По думите му Касата приветства всяка инициатива, която насърчава прозрачността, използването на публични източници и обществения интерес към функционирането на здравната система.

Същевременно надеждните анализи изискват висока експертност, коректно прилагане на методологията и задълбочено познаване на нормативната уредба и спецификите на здравното осигуряване.

Г-н Мартин Атанасов, от своя страна, декларира желанието си за все по-пълноценно събиране и обработване на данните от здравеопазването в реално време, отворено към гражданите.

Участниците в срещата изразиха готовност професионалният обмен да продължи и занапред, когато общата цел е по-доброто разбиране на процесите в здравната система.
 
НЗОК ще продължи да насърчава конструктивното сътрудничество и използването на публичната информация, основани на професионализъм, точност и отговорност, в интерес на по-голяма откритост, обществено доверие и по-ефективно управление на публичния ресурс.



Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Шефът на Комисията по туризъм Росица Кирова: Младите могат да са най-добрите посланици на България

10.07.2026 17:57    

Председателят на Комисията по туризъм Росица Кирова посрещна в Нар

Атракция в Черно море: Безпилотни апарати, бойни кораби и авиация влизат в най-голямото военноморско учение „Бриз 2026“

Националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2026” започва. То се провежда от Военноморските сили в западната част на Черно море,

Приближава нова магнитна буря, ето какво да очаквате

Земното геомагнитно поле ще остане спокойно на 10 юли, като прогнозираният К-индекс от 3,7 изключва появата на силни магнитни бури. Природното явле

Ректори-доайени с призив към властта да не допусне дуализъм в Съвета на ректорите

Уважаеми представители на медиите в България, Изпращаме писмо от ректори - доайени на български висши училища, председатели на Съвета на ре