Показаха откраднат оригинал от "Първото фолио" на Шекспир във Великобритания

08.04.2025 15:07

Един от редките екземпляри от "Първото фолио" на Уилям Шекспир, откраднат в Англия и намерен десет години по-късно в САЩ, е показан в университета в Дърам, като е представена и невероятната му история, съобщиха АФП и БТА.

Този пълен сборник от произведения на британския драматург е един от едва 235-те екземпляра в света, които са отпечатани седем години след смъртта му, през 1623 г. Той съдържа пиеси като "Макбет" и "Дванайсета нощ" и се смята за една от най-важните книги в английската литература.

Историята на този конкретен екземпляр, чиято стойност се оценява на 1,2 милиона евро, е достойна за филм. Той се съхранява в библиотеката на университета в Дърам, откъдето е откраднат през 1998 г. Десет години по-късно се появява отново в САЩ - в Шекспировата библиотека "Фолджър" във Вашингтон, където мъж с вид на плейбой отива да провери автентичността му.

Въпреки липсата на корица и няколко страници, заинтригуваните експерти идентифицират тома като откраднатия в Дърам и предупреждават властите, които арестуват мъжа - Реймънд Скот, припомня АФП.

По време на съдебния процес във Великобритания през 2010 г. Реймънд Скот обяснява, че е намерил книгата по време на почивка в Куба.

В крайна сметка той е осъден на осем години затвор за съхраняване на открадната вещ и изнасяне на краден предмет от Великобритания. Съдията го нарича фантазьор и описва действията му като "културен вандализъм" срещу едно от "съкровищата" на Англия.

Реймънд Скот се самоубива в затвора през 2012 г., без да признае за кражбата.

Сега обществеността ще може да види прочутия екземпляр от "Първото фолио", което е върнато на Университетската библиотека в Дърам през 2010 г.

Изложбата "Намереният Шекспир", която се открива на 4 април и ще продължи до 2 ноември, проследява мащабната работа, извършена от експертите по възстановяването на произведението.

Повредата на книгата е разкрила нейната оригинална подвързия, предоставяща на изследователите информация за начина, по който са били изработвани книгите през XVII в., а също така и анотации, датиращи отпреди няколко века.

Източник: epicenter.bg

Култура
Подобни  

Криско: Искам да науча децата си най-вече да бъдат добри хора

22.04.2025 11:56    

"Искам да науча децата си най-вече да бъдат добри хора", това каза

Градоначалникът на Лас Вегас ще обяви 24 май като Ден на българското културно наследство

Градоначалникът на Лас Вегас ще обяви 24 май като Ден на българското културно наследство. Това бе постигнато на време на официална среща между гене

Метаморфозис - изложба на Фернандо де Фиипи пред НДК

 Италианският културен институт в София и  

На 17 април 1397 г. Джефри Чосър представя „Кентърбърийски разкази“ за първи път в английския двор

На тази дата през 1397 г. писателят Джефри Чосър представя „Кентърбърийски разкази“ за първи път в двора на английския крал Ричард II.