Обреченият вот на недоверие към кабинета "Желязков" и относително вялата дискусия преди него белязаха единадесетата седмица от "живота" на настоящото правителство.
Единадесет седмици, в който родният парламент привлече общественото внимание, както никога досега, а главните действащи лица дори се умножиха след безпрецедентно решение на Конституционния съд.
Днес, жадното за стабилност общество се оглежда във всяко действие на политическите лидери, а техните "скрити" послания с основание будят интерес. Защото, както вече отлично знаем, не само думите оказват въздействие върху околните, а и външният вид. Невербалната комуникация е дори по-важна от вербалната, тъй като активира подсъзнателните импулси в мозъка, отговорни за формиране на трайно и устойчиво впечатление.
В този смисъл, изборът на облекло за днешния така важен ден в парламента бе знаков.
Красноречиви бяха "траурната" визия на Бойко Борисов, изборът на вратовръзка на Костадин Костадинов и класическо официалното излъчване на Делян Пеевски.
Лидерът на ГЕРБ се появи неглижиран към събитието - черен костюм с черна тениска. Осанката му бе мрачна, а лицето - посърнало. Въпреки явната обреченост на вота на недоверие, първият политик в държавата изглеждаше в мрачно настроение. Тотално липсваше тази солидност и авторитет, които би трябвало да излъчва мандатоносителят.
И още нещо, статутът на Борисов изисква по-голяма официалност във визията му като цяло. Днес той бе и без вратовръзка, което по протокол е недопустимо. Аксесоарът може да бъде пренебрегнат само при неформални срещи. Гласуването на вот на недоверие обаче определено не може да бъде окачествено като такова събитие.
Макар да бе на противоположна позиция в днешното гласуване Костадин Костадинов, чиято партия внесе вота на недоверие, също бе подбрал своеобразна "траурна" визия. Лидерът на "Възраждане" носеше черен костюм, бяла риза и черна вратовръзка. Строга, официална визия, но напомняща за тъжно събитие.
Изборът на черна вратовръзка не е типичен за Костадинов, който залага на изчистени, но изкрящи тонове като синьо, червено, лилаво.
Сякаш на другия полюс бе Делян Пеевски. Лидерът на ДПС-НОВО НАЧАЛО не бе изневерил на класиката, с която сме свикнали да го виждаме.
Пеевски носеше тъмно-син костюм, бяла риза и традиционната червена вратовръзка, която вече е превърнал в своя запазена марка. Нюансът отлично се съчетава с този на костюмите му и е истинска класика в жанра. Червеното е цвят, който се смята за най-атрактивния за човешкото око. Винаги носи провокация, каквото всъщност е поведението на Пеевски - да се откроява; да бъде забелязан; да покаже, че доминира.
С вратовръзка в лилаво-син цвят и тъмносив костюм на днешното гласуване се появи вицепремиерът и председателят на "БСП - Обединена левица" Атанас Зафиров. Тази визия е типична за него, често можем да го видим с въпросния аксесоар, решен в небесни нюанси.
Това не е случайно, тъй като според международния етикет цветът на вратовръзката носи послание към събеседника, а при двустранни срещи двата позволени цвята са червено и синьо. Ето защо, както синята, така и червената вратовръзка са напълно уместни за всякакви поводи.
Говорейки за официална визия, няма как да не споменем и лидерът на МЕЧ Радостин Василев, който определено има афинитет към мъжката мода. Подборът му на костюми почти винаги прави впечатление, заради търсен акцент в цвета на сакото или нюанса на вратовръзката. И все пак, Василев показва характер с винаги колосана риза, било то бяла или черна, и типичната гелосана прическа.
От политиците, който полагат грижи за външния си вид, е и новото попълнение в парламента лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. Прави впечатление, че Михайлов е запознат с протоколните норми и проявява нужното уважение към институцията, която представлява, макар костюмът и вратовръзката да не са типичния му аутфит.
Стилът на Михайлов е по-спортен, мъжкарски, а официалното излъчване, което му придава костюмът, не описва нрава му по най-точния начин. Въпреки това той с охота се впуска в приключението да влезе в ролята на народен представител, не само физически, а и чисто визуално.
И стигаме до родните политически лидери, които предпочитат да не обръщат особено внимание на нормите във визуално отношение.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков никога не се е славел с изтънчен стил и избор на подходящ подход. Това важи и за облеклото му, което се отличава с типичния за поколението Y неформалност - дънки, неколосана риза, кежуал сако, както и пълно отсъствие на вратовръзка. Такова е не само посланието му към народа, а и отношението му към него.
С подобен стил се отличават и представителите на ИТН. Тук не говорим за лидера Слави Трифонов, защото той не се появява публично толкова често. За сценаристите, станали депутати, носенето на тениска с щампа и спортно сако с дънки е ежедневие. За няколко години те така и не пожелаха да „влязат” в парламентарната мода, което може би показва и цялостното им отношение към работата на Народното събрание.
И докато истинността в посланията на политиците ще бъде доказана във времето - чрез действия, то визуалната им култура и стил вече говори сама по себе си. Нека обаче всеки от изброените господа не забравя, че авторитетът е сред най-ценните качества в днешно време. Граден с години, той може да бъде сринат за броени дни.