Инициативата, наречена Support Responsible AI (Поддържайте отговорен AI), се организира от News/Media Alliance и включва реклами както в печатни, така и в онлайн медии, съобщи The Verge. Кампанията идва седмици след като OpenAI и Google писаха на властите с молба за разрешение да обучават своите AI модели на материали, защитени с авторски права.
Рекламите използват лозунги като „Следете изкуствения интелект”, „Спрете кражбата с изкуствен интелект”, „Изкуственият интелект краде и от вас”. Всичко това е съчетано с призив в долната част на всеки тийзър: „Краденето не е по американски. Кажете на Вашингтон да накара технологичните гиганти да плащат за съдържанието, което вземат от издателите”.
В допълнение рекламите включват връзка и QR код, който води до уебсайта Support Responsible AI, където потребителите се насърчават да се свържат със своите представители в Конгреса, за да изискат технологичните компании да компенсират справедливо журналисти, писатели и художници. Издателите също настояват за задължително посочване на източниците в генерираното от AI съдържание.
„В момента големите технологични и AI компании използват съдържанието на издателите срещу тях, като го вземат без разрешение или плащане, за да обучат AI модели, които в крайна сметка крадат всички рекламни приходи от създателите”, заяви Даниел Кофи, президент и главен изпълнителен директор на News/Media Alliance.
„Медийната индустрия не е против изкуствения интелект – много компании сами използват тези инструменти. Но ние искаме балансирана екосистема, в която AI се развива отговорно”, пояснява той.
През февруари големи британски вестници проведоха подобна кампания, като пуснаха лозунга „Направете го честно” на първите си страници, призовавайки за защита на авторските права върху обучението на AI модели. Днешната инициатива включва също The Atlantic, Seattle Times, Tampa Bay Times, Condé Nast (издател на Wired) и Axel Springer (собственик на Politico).
Ясно е, че конфликтът между медийните компании и технологичните гиганти ескалира. Докато OpenAI и Google настояват пред правителството на САЩ за безплатен достъп до данни за обучение на AI, издателите искат регулиране и плащания за използването на техните материали. Резултатът от тази борба в ерата на невронните мрежи може да определи бъдещето на цифровото съдържание.