Забавянето на корпоративните инвестиции в IoT през 2024 г. се дължи на по-широката макроикономическа несигурност, особено в производствения сектор и в Европа. Обратно, търсенето на софтуер и услуги за свързаност остава сравнително устойчиво, сочи анализ на IoT Analytics, базиран на техния доклад за състоянието на IoT от пролетта на 2025 г.
Производствените процеси и автомобилостроенето са идентифицирани като водещи индустрии в корпоративното възприемане на IoT. В същото време секторите на енергетиката и инфраструктурата са свидетели на нарастваща ангажираност, водена от инициативи за мониторинг и оптимизация.
Измежду различните сценарии на употреба най-значителни подобрения се наблюдават при проследяването в реално време и управлението на инвентара, отразявайки повишения фокус върху видимостта спрямо веригата за доставки и прогнозната логистика.
Гледайки напред, IoT Analytics очаква следващата фаза на растеж да бъде подкрепена от интеграцията на AI, облачни и периферни изчисления и инициативи, свързани с устойчивостта в енергетиката, комуналните услуги и инфраструктурата.
Въпреки че тези фактори набират скорост, други особености като митата, прекъсванията на веригата на доставки и нестабилността на цените може да доведат до допълнителна несигурност през 2025 г. Степента и продължителността на тези въздействия остават трудни за оценка на настоящия етап.
„През 2024 г. корпоративният пазар на IoT се разшири с най-бавния си темп на развитие от повече от десетилетие“, коментира Кнуд Ласе Лют, главен изпълнителен директор на IoT Analytics. „Но ранните индикатори предполагат възстановяване през 2025 г., движено от решения, фокусирани върху софтуера и AI”.
„Въпреки че AI привлича по-голямата част от вниманието днес, важно е да знаем, че данните – голяма част от тях генерирани от свързани устройства – са основното „гориво“ на растежа. Следователно IoT остава основополагащ фактор, дори ако вече не доминира в заглавията“, обобщава анализаторът.