Руските загуби на военна техника демонстрират странна динамика, която трудно може да се обясни. През последните седмици руснаците практически не са загубили онези модели бойни машини на пехотата и бронетранспортьори, които тяхната индустрия все още произвежда. Това съобщи в платформата X анализаторът на проекта OSINT Ричард Верекър, цитиран от "Фокус".
По негови изчисления през ноември миналата година е имало пик в загубите на онези видове бойни машини на пехотата и бронетранспортьори, които все още се произвеждат в Русия. Става дума за БМП-3, БМД-4 и БТР-82. По това време 38% от руските загуби се дължат на тези видове бронирани машини.
Но през февруари-март загубите на тези нови превозни средства по някаква причина са паднали с около 20%, докато 80% от общите загуби на бойни превозни средства на пехотата и бронетранспортьори започнаха да падат върху модели, които не се произвеждат отдавна, а само се изваждат от складовите бази.
Верекер отхвърля обяснението, че Русия внезапно е спряла производството на тези три модела бронирани машини. В края на краищата, дори при такъв сценарий, определен брой от тези машини ще останат във войските и ще бъдат изтеглени по-бавно, а не толкова внезапно.
Изследователят предполага, че в навечерието на изборите в САЩ през ноември Путин е хвърлил голям брой нови бронирани машини на фронта, за да покаже, че Русия уверено напредва на фронта. Но сега, когато споразумението в Украйна изглежда все по-вероятно, Кремъл е наредил най-доброто си ново оборудване да бъде изтеглено от фронта, за да го запази за по-късно, смята анализаторът.
OSINT-изследовател, работещ в платформата X под псевдонима HC Strien, имащ над 30 000 последователи, предполага, че руснаците може би подготвят последен мощен натиск в Украйна и са изтеглили най-доброто си оборудване от фронта, за да го използват за тази офанзива.
Други последователи на Ричард Верекер предполагат, че големите загуби на новата техника се дължат на факта, че руснаците я изпращат предимно в посока Курск, която е техен основен приоритет. Когато плацдармът на Курск беше ефективно елиминиран през март, руснаците спряха да губят техниката, която беше концентрирана там.
Загуби на техника на фронта
УНИАН по-рано писа, че напоследък руската армия като цяло е започнала да губи по-малко техника, въпреки че интензивността на боевете не намалява. Анализаторите обясняват това с факта, че Русия е изчерпала използваемите съветски запаси от техника и концентрацията на бойни машини в армията е започнала да пада. С други думи, руснаците са на изчерпване на "хардуера", който могат безсмислено да хвърлят в битка.
На този фон украинските загуби на военна техника са започнали да надвишават руските. По-конкретно, месец март по отношение на съотношението на руските и украинските загуби на "техника", е бил най-лошият за ВСУ от началото на войната.